Bradáčová: Benešová a její ministerstvo vydávají zavádějící statistiky o státních zástupcích

Eric Drooker

Pokud jde o činnost státních zástupců, pohled na to, jak to u nás vypadá, se podle různých aktérů dost liší. Teď došlo k tomu, že si vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová v rozhovoru pro Lidové noviny postěžovala na kritiku ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové.

Podle Benešové mají vrchní státní zástupci značné množství neúspěšných případů. „Obávám se, že je tam velké množství zproštěných věcí. A my to platíme. Náklady na tyto věci, kde byl žalobce neúspěšný, stoupají. Jsem tím velmi znepokojena,“ tvrdila ministryně. Bradáčová s tím ale nesouhlasí.

„K tomu mám jasná data,“ říká v rozhovoru. „Za mého působení v tomto úřadu obžalovali státní zástupci v závažných hospodářských korupčních a teroristických trestních věcech celkem 528 osob. Z tohoto počtu jich soudy dosud přes 20 procent pravomocně odsoudily, v pěti procentech došlo ke zprošťujícímu rozhodnutí. Zbytek zatím soudy nerozhodly.“

Bradáčová provedla i srovnání s dobou působení Benešové ve funkci nejvyšší státní zástupkyně. Podle Bradáčové „bylo u tohoto Vrchního státního zastupitelství v Praze obžalováno 131 osob, z toho 30 procent osob bylo zproštěno, u 20 procent řízení zastaveno, zbytek odsouzen.“

Čísla, která se objevila v médiích podle Bradáčové pocházejí ze statistik zpracovávaných ministerstvem spravedlnosti. Protože se jí to nezdálo, nechala je překontrolovat:

„Došli jsme ke zcela rozdílným závěrům. Procento takzvané úspěšnosti, které ministerstvo spravedlnosti vykazuje o úspěšnosti práce státních zástupců, je zavádějící. Údaj, který proběhl médii, byl počítán jako poměr mezi počtem osob v konkrétním roce obžalovaných a počtem osob v tomtéž roce odsouzených ze zcela jiných trestních věcí. Když si promítnete délku trestního řízení, kdy o obžalovaných osobách rozhodují soudy v závažných věcech, které žalují státní zástupci Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze po době delší, než je pět let, je zřejmé, jak jsou tato čísla zkreslená.“

Navíc „nepříznivý údaj“ ovlivnilo to, že bylo z trestní věci zahájené v roce 2005 zproštěno 17 osob. To byl rok, kdy byla ve funkci nejvyšší státní zástupkyně právě ministryně Benešová. K soudu se věc dostala v roce 2010. Bez těchto souvislostí nedává statistika smysl.

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Na místě je samozřejmě otázka, proč Benešová nechává vypouštět na veřejnost zavádějící čísla. Nezná souvislosti, nebo je to součást nějakého nátlaku? Sama Bradáčová motivy nechce komentovat. „O důvodech kritiky nechci a nebudu spekulovat,“ říká.

V tom jsme na tom lépe. My spekulovat můžeme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]