
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem
FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociální síti X podpořil protivládní protesty na Slovensku. V pátek Bratislava a další slovenská města zažila nejmohutnější demonstrace od začátku protivládních protestů v prosinci loňského roku. Lidé skandovali hesla proti premiérovi Robertu Ficovi a žádali proevropské směřování země.
„Bratislava není Moskva. Slovensko je Evropa,“ napsal na sociální síti X Zelenskyj v reakci na protesty.
Krátce před začátkem demonstrací uspořádal premiér Fico tiskovou konferenci, na které informoval o „masivním kybernetickém útoku proti Všeobecné zdravotní pojišťovně“ (VšZP). Z útoku obvinil Ukrajinu a prohlásil, že toto je „učebnicový příklad, jak se likvidují neposlušné vlády“. VšZP v podvečer oznámila, že údaje pojištěnců jsou v bezpečí a k žádnému úniku informací nedošlo.
O samotném kybernetickém útoku toho Fico na tiskové konferenci řekl jen málo; o to víc mluvil o dění v zemi. V emotivním projevu obyvatele Slovenska ujišťoval, že mají právo protestovat a manifestovat, jedním dechem ale dodal, že základem manifestací jsou lži.
„Na základě lží se vyvolávají emoce. V tomto případě ta, že se Slovensko chystá vystoupit z Evropské unie. To nikdo neřekl. Na základě těchto lží se vyvolává ovzduší potřeby shromažďovat se a vyjadřovat jiný názor. Očekává se střet s bezpečnostními složkami, zásah policejních složek a na základě toho vytvoření atmosféry, že Slovensko není demokratický stát, protože se věci řeší silou,“ dodal Fico.
Fico v uplynulých dnech obvinil demonstranty, stejně jako opozici, z pokusu o státní převrat. Opoziční politici na to reagovali slovy, že Fico zneužívá tajné služby a slovními výpady se jen snaží zakrýt neschopnost řešit problémy země. Fico podobně postupoval už v roce 2018 v době mohutných demonstrací proti své tehdejší vládě; tuto krizi ale nakonec ukončil podáním demise.
Občanské sdružení Mír Ukrajině začalo svolávat demonstrace pod názvem „Slovensko je Evropa“ po Ficově prosincové schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jehož země před téměř třemi lety vojensky napadla Ukrajinu. Před týdnem Ficův stranický kolega a místopředseda parlamentu Tibor Gašpar připustil možnost vystoupení Slovenska z Evropské unie.
„Žádáme představitele státu, aby odmítli jakoukoli spolupráci s Ruskem,“ zopakovali dnes organizátoři protestu v Bratislavě jeden ze svých čtyř dosavadních požadavků. K nim pak přidali nový – výzvu Ficovi, aby v zájmu budoucnosti Slovenska rezignoval. Lidé na zaplněném náměstí skandovali „Dost bylo Fica“, „Kolaborant“ či „Odstoupit!“.
Sdružení Mír Ukrajině svolalo protesty asi do dvou desítek měst, několik dalších shromáždění na stejné téma ohlásila jedna z neparlamentních stran. Jeden z největších protestů mimo Bratislavu se dnes podle prvních informací sešel v Banské Bystrici, kde bylo odhadem více než 10 tisíc lidí.
Protestu ve východoslovenském Prešově se zúčastnilo zhruba 7500 lidí, což je nejvyšší počet od dob shromáždění po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, napsal zpravodajský server Sme. V Žilině se na občanském protestu sešlo více než 6000 lidí, kteří zaplnili celé Mariánské náměstí.
Z pódia poté zazněl otevřený dopis psychiatrů premiéru Ficovi, pod který se podepsalo více než 660 psychiatrů a psychologů. Společně premiéra vyzvali ke změně chování nebo odchodu z politiky, protože mají obavy z ohrožení demokracie na Slovensku.
V Košicích byla demonstrace už ve čtvrtek, podle organizátorů se jí zúčastnilo kolem 15 tisíc lidí.
Sdružení Mír Ukrajině se na Slovensku například loni podílelo na organizaci veřejné sbírky na podporu české iniciativy nákupu munice pro Ukrajinu.
Nynější Ficova vláda po předloňském nástupu do úřadu zastavila Kyjevu vojenskou pomoc ze státních zásob. Fico rovněž kritizoval protiruské sankce EU a od začátku roku také ostře napadá Ukrajinu, mimo jiné za rozhodnutí neprodloužit tranzit ruského plynu přes její území.