Bratrství? Jako mezi Kainem a Abelem, dělal si z Putina legraci Zelenskyj

Ruský diktátor Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu (Profimedia)

Ruský diktátor Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu | FOTO: Profimedia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si dělal legraci ze svého ruského protějšku a prohlásil, že „závidí“ Vladimiru Putinovi tolik volného času, aby ještě mohl zkoumat historii jejich národů.

Zelenskyj se tak vyjádřil 13. července v odpovědi na otázku novinářů, kteří chtěli znát jeho reakci na Putinův článek o více než 5 000 slovech. V něm vládce Kremlu tvrdí, že Ukrajinci a Rusové jsou jeden národ.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Mělo to zřejmě vyznít jako pozitivní prohlášení o bratrství, ale pro mnoho Ukrajinců to zní dost dráždivě a znepokojivě, protože v tom vidí snahu minimalizovat jejich jedinečnou kulturu a historii.

Ukrajinský prezident uvedl, že neměl dostatek času na analýzu celého článku – který byl o den dříve zveřejněn také v ukrajinštině na webových stránkách Kremlu – ale ironicky poznamenal, že vidí, že ruský prezident nad ním „strávil hodně času“.

„Závidím, že si prezident tak velké mocnosti může dovolit strávit tolik času psaním podrobné práce takového rozsahu,“ řekl Zelenskyj.

Dodal, že navzdory Putinově zmínce o „bratrském“ obyvatelstvu bylo jednání Ruska všechno, jen ne bratrské. „Vypadá to spíše jako Kain a Abel,“ řekl Zelenskyj s narážkou na biblický příběh o bratrovraždě.

Jak píše web RFE/RL, Putin se již léta snaží zpochybnit legitimitu Ukrajiny jako národa a nezávislého státu a snaží se udržet Kyjev ve své zájmové sféře. Putin údajně řekl americkému prezidentovi Georgi W. Bushovi, že Ukrajina „ani není země“. Mnozí obyvatelé Ukrajiny však touží po integraci své země s Evropou a dávají přednost západním hodnotám a institucím řízení před těmi, které nabízí Kreml.

Tomáš Měcháček (Roman Black Černý)

Když se bývalý prezident Viktor Janukovyč pokusil o přeorientování země na Moskvu, vyšly v letech 2013 a 2014 do ulic Kyjeva protestovat statisíce Ukrajinců a ti nakonec svrhli jeho vládu.

Putin využil Janukovyčova svržení a v roce 2014 se násilím zmocnil ukrajinského poloostrova Krym, což byla první anexe půdy v Evropě po druhé světové válce. Tvrdil, že jde o historicky ruské území.

Krátce poté začal Putin podporovat separatisty ve východním průmyslovém srdci Ukrajiny, Donbasu, v konfliktu, který si podle odhadů Kyjeva vyžádal více než 14 000 mrtvých.

Ve svém článku z 12. července Putin uvedl, že je „přesvědčen, že skutečná suverenita Ukrajiny je možná pouze v partnerství s Ruskem“.

Ukrajinský prezident ovšem následující den novinářům řekl, že by bylo lepší, kdyby Putin místo toho využil volného času k osobnímu setkání. Zelenskyj usiloval o uspořádání summitu s Putinem, na kterém by se projednaly nevyřešené otázky, včetně ukončení konfliktu v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Teď řekl, že Putin na setkání zřejmě nikdy neměl čas, a nyní chápe proč. Musel psát tak dlouhý článek. Místo toho, aby si o těch věcech promluvil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]