Brazilský prezident dostal pozvání do Bílého domu. Jde o výraz Bidenovy podpory

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva (Esteban Collazo / Wikimedia Commons / CC BY 2.5 AR)

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva | FOTO: Esteban Collazo / Wikimedia Commons / CC BY 2.5 AR

Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky hovořil s novým brazilským prezidentem Luizem Ináciem Lulou da Silva o nedávném vpádu do vládních budov v hlavním městě Brasílii, uvedla Lulova kancelář v prohlášení. Podle Bílého domu Biden brazilského prezidenta pozval do Washingtonu na začátek února. Informuje o tom agentura Reuters.

Příznivci brazilského krajně pravicového exprezidenta Jaira Bolsonara v neděli vtrhli do brazilského parlamentu, prezidentského paláce a Nejvyššího soudu a poničili je, což připomnělo vpád stoupenců amerického exprezidenta Donalda Trumpa do amerického Kongresu v lednu 2021.

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro (Isac Nóbrega / PR / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons)

Biden v telefonátu s Lulou podle společného prohlášení také odsoudil násilí, útok na demokratické instituce a pokojné předání moci.

Bolsonaro od konce prosince pobývá na Floridě, kam zřejmě přicestoval na diplomatické vízum. Za nedělní výtržnosti nese podle brazilské vlády politickou odpovědnost neboť demonstrace proti jeho prohře ve volbách, které trvají od října, neodsoudil; kritizoval pouze násilí při nich. Rovněž výslovně neuznal volební porážku, jen řekl, že bude dodržovat ústavu. Bolsonaro nedělní útok na parlament, soud a prezidentský palác odsoudil, nicméně odmítl, že by za něj nesl jakoukoliv odpovědnost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články