Brexitová horečka pokračuje. Část ministrů hrozí demisí, aby odvrátili neřízený odchod z EU

ibtimes.co.uk

Ilustrační foto | FOTO: ibtimes.co.uk

Britská premiérka Theresa Mayová čelí hrozbě vzpoury v řadách vlastních ministrů. List The Daily Telegraph napsal, že skupina členů jejího kabinetu hrozí opuštěním vlády. Důvodem je strašák jménem divoký brexit. Rebelové prý podobně jako opoziční labouristé požadují, aby Mayová vyloučila, že Spojené království na konci března odejde z Evropské unie chaoticky a bez dohody. Celkem jsou podle listu připravené opustit vládu dvě desítky ministrů a dalších vysokých úředníků.

Mayová a její vláda mezitím pokračují v jednání o východisku z patové situace po úterním odmítnutí brexitové dohody parlamentem. Mluvčí premiérky z možných variant vyloučila pouze předčasné volby. Ministerská předsedkyně předloží britským poslancům nové usnesení s návrhem dalšího postupu v pondělí. Předtím chce slyšet názory ostatních stran.

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn se s ní odmítá sejít, dokud se Mayová nezaváže k tomu, že nedopustí brexit bez dohody. Mnohým v Británii totiž doslova za pět minut dvanáct dochází, že pro Brity by měl katastrofální následky. Premiérka přitom vzkázala, že tento požadavek splnit nemůže, přestože se prý snaží divokému brexitu vyhnout ze všech sil.

Pod tlakem uvnitř vlastní strany je i Corbyn, který ve středu neuspěl s pokusem o vyslovení nedůvěry vládě. Mezi labouristy se s blížícím se termínem brexitu začínají ozývat hlasy podporující vypsání nového referenda o budoucnosti vztahů s EU. Corbyn, který referendum pokládá za jednu z možností odvrácení divokého brexitu, by podle některých komentátorů mohl tomuto tlaku ustoupit a podpořit opakování plebiscitu. Jeho přední spolupracovníci v takovém případě hrozí rezignací.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner