Briefing: V pondělí dojde k návratu dětí do škol a obnovení dětských kroužků

Exministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) (Úřad vlády ČR)

Exministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

V pondělí dojde k otevření muzeí, galerií, návratu dětí do škol a k obnovení služeb a dětských kroužků, uvedl dnes ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. K těmto změnám dojde v sedmi krajích, a to Karlovarském, Pardubickém, Libereckém, Královéhradeckém, Středočeském, Plzeňském a v Praze. Ministr zdravotnictví trvá na tom, aby si lidé stále chránili ústa i nos. „Musíme si uvědomit, že jsme pořád pod lehkým tlakem některých mutací,“ poznamenal.

Zodpovědnost za předložený test má podle Svrčinové provozovatel služeb

Služby nebudou muset evidovat další informace o svých zákaznících. Postačí pouze jméno a telefon, které si provozovatel zapíše do běžného diáře, uvedl ministr zdravotnictví. Mimořádná opatření se týkají služeb péče o tělo, holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, masérských a regeneračních služeb.

Eric Drooker

Naopak provozovatelovou povinností nebude evidování výsledku testu jeho zákazníka, jelikož se předpokládá, že před poskytnutím služby byl zákazníkem předložen negativní test. Úřad pro ochranu osobních údajů kritizoval, že osobní údaje nelze zpracovávat bez právního základu. To Arenberger odmítl.

Představte si kadeřnici, která má normální diář, v něm má napsanou paní Novákovou. Možná když tam připíše ještě křestní jméno, tak se nic nestane. Určitě paní Nováková zavolala, takže tam bude mít telefonní číslo. Pokud by tam bylo víc kadeřníků, tak si tam napíše, kdo ji česal,“ vysvětlil ministr zdravotnictví, podle kterého jde o informace, které si provozovna stejně zaznamenává.

Víme, že když tam stříhání proběhlo, tak se buď udělal test, nebo byl předložený certifikát. To nám stačí,“ dodal Arenberger. Podle hlavní hygieničky Svrčinové nebudou hygienici při běžných kontrolách vyhledávat tato data, ale pouze, nastane-li situace, kdy bude potřeba provést trasování kontaktů nakaženého. Podle Svrčinové má zodpovědnost za předkládání testu provozovatel.

Návrat do škol a testování

V pondělí se do škol vrátí žáci druhého stupně nižších ročníků víceletých gymnázií v sedmi krajích. Výuka bude probíhat v rotační podobě. V těchto krajích se otevírají i školky pro všechny děti, galerie a muzea.

Bez ohledu na vývoj epidemie se všechny služby a obchody otevřou 10. května. Ve stejný den dojde i k obnovení rotační výuky u žáků z druhého stupně ve zbylých krajích a k otevření zbývajících mateřských škol. V tomto případě může ministerstvo v návaznosti na vývoj epidemie rozhodnout jinak.

Povinné testování zůstává. Zaměstnanci škol a žáci prvního stupně musí být otestováni jednou týdně, pro starší děti je testování povinné dvakrát týdně. Nedostatek testů ve školách má vyřešit Správa státních hmotných rezerv, která původně nakoupila testy pro testování úředníků. Nyní bude 185 000 sad testů na covid-19 využito pro školy.

Eric Drooker

Fungování dětských kroužků

Od 3. května budou v sedmi krajích moci fungovat dětské kroužky stejně, jako mimoškolní aktivity ve školách, uvedla Svrčinová. Dnes se na tom shodlo ministerstvo zdravotnictví se zástupci ministerstva školství.

Domluvili jsme se, že tyto aktivity (…) postavíme na roveň mimoškolním aktivitám, které povolujeme ve školách,“ uvedla hlavní hygienička. Údajně se jedná o kroužky pořádané domovy dětí a mládeže a organizacemi, jako je pionýr nebo skaut.

Nově platí, že mezi sportujícími stačí prostor 15 metrů čtverečních na jednoho sportovce. Na rozlehlých místech může být skupin sportujících více.

Prokazování očkování, negativního testu či nedávno prodělané nákazy už od června

Počátkem června by podle ministra zdravotnictví mohl začít fungovat elektronický systém s QR kódem, který by prokázal očkování proti nemoci covid-19, negativní test či nedávno prodělané onemocnění. Podle Arenbergera bude systém zelených pasů nebo covid pasů propojený v rámci celé EU. QR kód bude stačit ve vytištěné podobě, případně uložený v elektronickém zařízení. Informace budou údajně do jisté míry anonymizované.

Epidemie v Česku v posledních týdnech ustupuje. Ve čtvrtek přibylo 2216 potvrzených případů onemocnění covid-19. Díky příznivému vývoji je na nemocnice vyvíjen menší tlak. „Pražské nemocnice se konečně vrací zpět do běžného provozu. Mají před sebou řadu odložených operací, na které čekají tisíce lidí. Jsem rád, že přenechávají vakcinaci očkovacím centrům. V Praze je v provozu již velkokapacitní O2 universum,“ uvedl ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články