Británie a USA uvalily sankce na sedm Rusů údajně zapojených do otravy Navalného

Alexej Navalnyj (ČTK)

Alexej Navalnyj | FOTO: ČTK

Británie zveřejnila podrobnosti o sankcích uvalených na sedm osob, které jsou podle ní příslušníky ruských tajných služeb a stojí za otravou kritika Kremlu Alexeje Navalného. K sankcím se připojily také Spojené státy, které rovněž vyzvaly Rusko k respektování konvence o chemických zbraních. Ani jedna ze zemí nesdělila podrobnosti, čeho se sankce týkají, uvedla agentura Reuters.

Na seznamu je celkem sedm osob, které Británie a USA viní z otravy Navalného: Alexej Alexandrov, Vladimir Panjajev, Ivan Osipov, Vladimir Bogdanov, Kirill Vasiljev, Stanislav Makšakov, Alexej Sedov. Podle agentury Reuters se nikdo ze sankcionovaných ani Kreml k opatření dosud nevyjádřil.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Alexandrov byl operativec v kriminalistické jednotce v Tomsku, kde byl Navalnyj otráven,“ stojí podle agentruy v dokumentu o sankcích. „Důkazy zahrnující záznamy o telefonátech a cestách naznačují, že Alexej Alexandrov byl jedním z operativců zapojených v použití chemické zbraně při pokusu o vraždu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného během jeho návštěvy na Sibiři v srpnu 2020,“ cituje dokument Reuters.

Navalnyj byl loni v srpnu z nemocnice v sibiřském Omsku, která ho původně přijala s příznaky otravy, na nátlak svých blízkých v bezvědomí dopraven na léčení do Berlína. Podle německé armádní laboratoře byl otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Otravu touto látkou potvrdila také mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Útok na svou osobu Navalnyj připisuje Putinovi a ruské tajné službě FSB, Kreml však všechna obvinění odmítá. Opoziční předák si nyní odpykává trest odnětí svobody v délce 2,5 let za údajnou zpronevěru. Evropský soud pro lidská práva považuje jeho proces za nespravedlivý.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]