Britové obvinili české školáky z rasismu. Nechutný útok, reagoval ostře Hamáček

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček (ČSSD)

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček | FOTO: ČSSD

Čtvrteční výhra pražské Sparty nad skotskými Rangers má dohru. Manažer Steven Gerrard vyzval UEFA, aby zakročila proti českému fotbalu. Důvodem je údajný rasismus, kterého se měly dopustit děti na stadionu, když bučely na hráče tmavé pleti. Do Sparty se pustili také britští fanoušci a média. Pražský tým se proti tomuto nařčení ostře ohradil. Vicepremiér Jan Hamáček dokonce vyzval ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (oba ČSSD), aby si předvolal britského velvyslance.

Na čtvrtečním klání pražské Sparty s týmem Rangers byly na stadionu přítomny pouze děti a jejich doprovod. Když se při zápasu dostal k míči hráč Rangers Glen Kamara, z tribun se ozývalo bučení. To si zástupci britského klubu, média i fanoušci vykládají jako rasismus.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

„Urážky vůči Kamarovi zastínily prohru Rangers v Evropské lize. Pro finského reprezentanta šlo o další těžko pochopitelný a řešitelný večer. Po celé utkání byl hanebně terčem útoku z tribun,“ napsal například deník The National. Podle BBC byl pak rasismus deprimujícím pozadím zápasu.

Do českých dětí se obul také poradce Skotské fotbalové asociace pro rovnoprávnost a diverzitu Marvin Bartley. „Nejhorší na scénách z Prahy minulou noc je to, že vlastně vůbec nejsem v šoku. V žádném případě to není vina těchto dětí, protože ty jednají tak, jak to vidí u dospělých. Jakou mají šanci, když jsou v misce spolu se zkaženým ovocem?“ prohlásil na sociální síti.

Proti tomu se ohradil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. „Nechutný útok poradce Skotské fotbalové asociace pro rovnoprávnost a diverzitu na české děti a na ČR obecně. Češi nejsou zkažené ovoce či národ rasistů. Vyzval jsem Jakuba Kulhánka, aby si co nejdříve předvolal britského velvyslance a požadoval okamžité zastavení těchto útoků,“ reagoval na twitteru.

A dost! Záměrně šířené nechutné urážky českých dětí v médiích a na internetu do fotbalu nepatří a do dobrých vztahů mezi dvěma zeměmi už vůbec ne. Předvolám si na pondělí britského velvyslance a budu s ním celou záležitost řešit,“ vzkázal chvíli poté ministr zahraničí. 

Nařčení z rasismu odmítla také samotná Sparta. „Je naprosto neuvěřitelné, že po zápase musíme sledovat útoky na nevinné děti a čelíme neopodstatněným obviněním z rasismu. Urážení dětí v online prostoru i v médiích je neakceptovatelné, zoufalé a směšné,“ vzkázal pražský tým na svém webu.

„Přestaňte útočit na naše děti! Náš klub bude děti, naši budoucnost a naši pýchu hrdě bránit. Osočování dětí v online prostoru je mimořádně zbabělé. Sledujeme v prostředí sociálních sítí i v mediálním prostoru bezprecedentní xenofobní vyjádření proti České republice, jejím občanům a dokonce i jejím dětem. Popisujete chování dětí nesprávně, přivlastňujete si právo hodnotit vyjádření emocí šestiletých dětí, které nemají ponětí o tom, co je to rasismus. Je to drzost,“ doplnil letenský fotbalový klub.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]