Britská ministryně energetiky: Nenávidím EU, ničí pohádkový kontinent. Brexit je řešení

Eric Drooker

Pokud Británie nevystoupí z Evropské unie, hrozí jí „zaplavení“ imigranty. V rámci kampaně před referendem o brexitu to tvrdí britská konzervativní ministryně energetiky Andrea Leadsomová, která patří k zastáncům vystoupení země z EU.

Leadsomová je přesvědčená, že imigrace obohacovala společnost v Británii jen do roku 2002, kdy do země začali po vstupu do EU mířit přistěhovalci z východní Evropy. Nepřímo tak dává najevo, kteří imigranti jí v Británii vadí nejvíce. Důvodem je prý fakt, že její voliči na ulicích Londýna i dalších měst již téměř neslyší angličtinu.

„Je to o rychlosti, míře, a neschopnosti situaci jakkoliv řídit a v případě potřeby zasáhnout,“ říká Leadsomová. A dodává, že pokud imigrant přijede do Británie, neumí ani slovo anglicky, nezná místní zvyky, nemá práci ani bydlení, pak je velmi těžké v této situaci obstát, a ne každý to dokáže. Ti, kteří se potýkají dlouhodobě s problémy, škodí podle ní pak celé Británii.

V Británii podle Leadsomové ve společnosti poslední roky právě i kvůli imigrantům a problémům s nimi rostlo přesvědčení, že by zemi prospělo vystoupení z EU. Říká tomu procesu „tichý brexit“, a způsobil kromě jiného podle ní také to, že je nyní označována politickými protivníky za euroskeptičku.

Ministryně energetiky také podle listu The Guardian označila včerejší varování ministerstva financí před hrozící recesí po brexitu za „jen těžko uvěřitelné“ a nevěrohodné. Zpráva vyvolala silnou odezvu mezi zastánci brexitu, kteří vládní argumenty ohledně recese a ekonomického propadu Británie považují za ostudné.

Leadsomová je jedním z nejviditelnějších bojovníků za brexit v Británii. Na její slova zareagovala okamžitě společnost Britain Stronger in Europe, jejíž mluvčí jí obvinil z šíření paniky a strachu z přistěhovalců. „Obavy z migrace nevyřešíme tím, že oslabíme britskou ekonomiku, jak varují odborníci,“ řekl deníku.

Nicméně Leadsomová žádnou recesi po brexitu nepřipouští, ani že by se obyvatelé země poté měli hůře než dosud. Stejně tak trvá na tom, že její politika je proevropská, a nikoli antievropská.

„Moje rodina žila v Portugalsku celých 10 let, mám ráda Němce a Německo, mám ráda také švédské jídlo, mluvím francouzsky. Miluji Evropu, „řekla. „Co nenávidím, je EU a způsob, jakým ničí takový pohádkový kontinent.“ Je prý absolutně nakloněná pokračující imigraci do Británie, ale ne za každou cenu. Podle ní byla míra v tomto směru již překročená, a imigrace Británii přerůstá přes hlavu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]