Agresivnější varianta koronaviru B.1.1.7, známá také jako britská, se šíří Českou republikou a posiluje už tak vysoce nakažlivý koronavirus SARS-CoV-2. Experti tuto mutaci zachytili ve více než polovině testovaných vzorků. Situaci komplikuje fakt, že nereaguje na současná opatření, a jak uvádějí experti, do jisté míry mění pravidla hry.
Výsledky analýzy českého výrobce PCR testů DIANA Biotechnologies jsou vysoce znepokojivé. „Naše predikce indikují, že i při zachování současných opatření se do konce února až zdvojnásobí počet nových případů oproti stavu z minulého týdne. A hrozí, že se v březnu dostaneme na rekordní hodnoty. Případné rozvolnění pak může šíření viru ještě urychlit,“ upozornil v analýze provozní ředitel společnosti Martin Dienstbier.
Testy tohoto českého výrobce dokážou indikovat právě onu agresivní britskou mutaci viru, kvůli které musel ministr zdravotnictví Jan Blatný změnit pravidla hry. Od příštího týdne v zemi zavádí povinnost nosit v některých veřejných prostorech respirátor nebo dvě chirurgické roušky. Současná opatření totiž na mutaci už nepomáhají tolik, jak byli experti zvyklí.
„Na přelomu roku jsme sledovali nanejvýš jednotky procent britské varianty, k 10. únoru však již celkový podíl britské mutace přesáhl 60 % a varianta nyní pravděpodobně dominuje ve všech krajích,“ uvedl Dienstbier.
Britská mutace je nebezpečná, protože ještě více posiluje už tak vysoce nakažlivý koronavirus SARS-CoV-2. Ten se šíří nejen kapénkami, ale také aerosoly. Varianta je tak ještě více nakažlivá a podle studie zveřejněné na britském vládním webu může být až o 70 procent smrtelnější než předchozí varianty, což podtrhuje obavy z toho, jak mohou mutace změnit charakteristiky onemocnění.
Společnost DIANA Biotechnologies to ve své analýze dokazuje na statistice z České republiky. „Zatímco první lockdown vedl k propadu infekcí, nyní se pokles zastavil a počet infikovaných začíná opět růst. Vysvětlením je, že zatímco původní varianty (v grafu zeleně) klesají stejně jako v listopadu, tak britská varianta (červeně) se i přes dosavadní opatření exponenciálně šíří. Začátkem ledna se téměř nevyskytovala, nyní již dominuje ve všech sledovaných krajích,“ uvádí.
Zdroj: DIANA Biotechnologies
Mutace překvapuje i vědce, kteří se tak musí přizpůsobit zcela nové situaci. „Vyšší přenositelnost znamená, že i lidé, kteří dříve měli nízké riziko nakažlivosti koronavirem, zejména zdravé mladší ženy, se jím nyní nakazí a končí v nemocnici,“ uvedl pro list The Times of Israel David Strain, klinický odborný asistent na lékařské fakultě Exeterské univerzity.
„To zdůrazňují nejnovější údaje o hospitalizaci, které nyní naznačují poměr téměř 50:50 mezi muži a ženami ve srovnání s tím, že během první vlny se nákaza dotýkala ve větší míře mužů,“ dodal.
K nákaze navíc už stačí méně než dříve avizovaných 15 minut na kratší vzdálenost než dva metry. Vrchol infekčnosti se přitom posouvá – z dřívějšího osmého na čtrnáctý den. „Vede to k tomu, že stávající opatření nebudou dostatečná a karanténa by se měla prodloužit,“ řekl pro Český rozhlas Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci.
Z tohoto pohledu není předpoklad vývoje epidemie v České republice příznivý. „Z extrapolace našich dat lze nejpozději na přelomu února a března očekávat, že oproti stavu z minulého týdne dojde ke zdvojnásobení počtu nových případů i při zachování současných opatření. Případné rozvolnění opatření pak může situaci ještě zhoršit,“ upozorňuje společnost DIANA Biotechnologies a důrazně varuje, aby lidé byli co nejvíce obezřetní a dodržovali všechna preventivní opatření, v opačném případě hrozí přetížení nemocnic.
Před britskou mutací varoval i ministr zdravotnictví Blatný. „Přítomnost britské mutace postupně převládá. Šíří se ze západu na východ, zvyšuje se tak počet nově diagnostikovaných pacientů. Nemocnice jsou v těchto částech země přetíženy,“ řekl v týdnu na své tiskové konferenci.