Současná opatření nefungují, v březnu hrozí rekordní počty nakažených. Britská mutace mění přístup k nemoci

Nemocnice v některých částech země jsou už teď přetíženy. (Univerzita Palackého v Olomouci/Wikimedia Commons)

Nemocnice v některých částech země jsou už teď přetíženy. | FOTO: Univerzita Palackého v Olomouci/Wikimedia Commons

Agresivnější varianta koronaviru B.1.1.7, známá také jako britská, se šíří Českou republikou a posiluje už tak vysoce nakažlivý koronavirus SARS-CoV-2. Experti tuto mutaci zachytili ve více než polovině testovaných vzorků. Situaci komplikuje fakt, že nereaguje na současná opatření, a jak uvádějí experti, do jisté míry mění pravidla hry.

Výsledky analýzy českého výrobce PCR testů DIANA Biotechnologies jsou vysoce znepokojivé. „Naše predikce indikují, že i při zachování současných opatření se do konce února až zdvojnásobí počet nových případů oproti stavu z minulého týdne. A hrozí, že se v březnu dostaneme na rekordní hodnoty. Případné rozvolnění pak může šíření viru ještě urychlit,“ upozornil v analýze provozní ředitel společnosti Martin Dienstbier.

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Testy tohoto českého výrobce dokážou indikovat právě onu agresivní britskou mutaci viru, kvůli které musel ministr zdravotnictví Jan Blatný změnit pravidla hry. Od příštího týdne v zemi zavádí povinnost nosit v některých veřejných prostorech respirátor nebo dvě chirurgické roušky. Současná opatření totiž na mutaci už nepomáhají tolik, jak byli experti zvyklí.

„Na přelomu roku jsme sledovali nanejvýš jednotky procent britské varianty, k 10. únoru však již celkový podíl britské mutace přesáhl 60 % a varianta nyní pravděpodobně dominuje ve všech krajích,“ uvedl Dienstbier.

Britská mutace je nebezpečná, protože ještě více posiluje už tak vysoce nakažlivý koronavirus SARS-CoV-2. Ten se šíří nejen kapénkami, ale také aerosoly. Varianta je tak ještě více nakažlivá a podle studie zveřejněné na britském vládním webu může být až o 70 procent smrtelnější než předchozí varianty, což podtrhuje obavy z toho, jak mohou mutace změnit charakteristiky onemocnění.

Společnost DIANA Biotechnologies to ve své analýze dokazuje na statistice z České republiky. „Zatímco první lockdown vedl k propadu infekcí, nyní se pokles zastavil a počet infikovaných začíná opět růst. Vysvětlením je, že zatímco původní varianty (v grafu zeleně) klesají stejně jako v listopadu, tak britská varianta (červeně) se i přes dosavadní opatření exponenciálně šíří. Začátkem ledna se téměř nevyskytovala, nyní již dominuje ve všech sledovaných krajích,“ uvádí.

Zdroj: DIANA Biotechnologies

Mutace překvapuje i vědce, kteří se tak musí přizpůsobit zcela nové situaci. „Vyšší přenositelnost znamená, že i lidé, kteří dříve měli nízké riziko nakažlivosti koronavirem, zejména zdravé mladší ženy, se jím nyní nakazí a končí v nemocnici,“ uvedl pro list The Times of Israel David Strain, klinický odborný asistent na lékařské fakultě Exeterské univerzity.

„To zdůrazňují nejnovější údaje o hospitalizaci, které nyní naznačují poměr téměř 50:50 mezi muži a ženami ve srovnání s tím, že během první vlny se nákaza dotýkala ve větší míře mužů,“ dodal.

K nákaze navíc už stačí méně než dříve avizovaných 15 minut na kratší vzdálenost než dva metry. Vrchol infekčnosti se přitom posouvá – z dřívějšího osmého na čtrnáctý den. „Vede to k tomu, že stávající opatření nebudou dostatečná a karanténa by se měla prodloužit,“ řekl pro Český rozhlas Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci.

Z tohoto pohledu není předpoklad vývoje epidemie v České republice příznivý. „Z extrapolace našich dat lze nejpozději na přelomu února a března očekávat, že oproti stavu z minulého týdne dojde ke zdvojnásobení počtu nových případů i při zachování současných opatření. Případné rozvolnění opatření pak může situaci ještě zhoršit,“ upozorňuje společnost DIANA Biotechnologies a důrazně varuje, aby lidé byli co nejvíce obezřetní a dodržovali všechna preventivní opatření, v opačném případě hrozí přetížení nemocnic.

Před britskou mutací varoval i ministr zdravotnictví Blatný. „Přítomnost britské mutace postupně převládá. Šíří se ze západu na východ, zvyšuje se tak počet nově diagnostikovaných pacientů. Nemocnice jsou v těchto částech země přetíženy,“ řekl v týdnu na své tiskové konferenci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]