Britská premiérka odmítla možnost vycouvat z brexitu

Archiv F24

Ilustrační foto | FOTO: Archiv F24

Britská premiérka Theresa Mayová po včerejším fiasku, kdy  parlament neschválil dohodu o podmínkách vystoupení Spojeného království z Evropské unie, řekla poslancům, že vyhnout se divokému brexitu lze jen dodatečným schválením dohody nebo odvoláním procesu vstoupení z bloku. To ale její kabinet činit nehodlá. Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn označil debakl v Dolní sněmovně za „nejhorší porážku v historii britské demokracie“.

„Pokud nechcete brexit bez dohody, musíte zajistit, že budete mít dohodu,“ prohlásila Mayová. Podle ní existují jen dva způsoby, jak se divokému odchodu z Unie vyhnout. „Prvním je souhlasit s dohodou, druhým je zrušit článek 50 lisabonské smlouvy. Právě jeho aktivací začal proces odchodu Britů z EU. Zastavení aktivace by ale podle Mayové bylo v rozporu s vůlí obyvatel země vyjádřenou v referendu z roku 2016.

Z úst dalších politiků ale zní kritika na adresu Mayové a její brexitové dohody a také výzvy k vypsání nového referenda. Výsledek úterního hlasování přivítal například londýnský starosta  Sadiq Khan. Podle něj  musí nyní lidé dostat možnost rozhodnout o dalším postupu. Po novém referendu volá také skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Podle konzervativního poslance Dominica Grievea by voliči při případném druhém plebiscitu měli mít možnost hlasovat i pro zvrácení brexitu.

Opoziční labouristé chtějí dnes v reakci na včerejší prohru Mayové svrhnout její kabinet parlamentním vyslovením nedůvěry. Ve straně ale podle všeho vypuknou spory kolem dalšího postupu. Podle televize Sky News chce až stovka labouristických poslanců vystoupit na podporu nového referenda, ke kterému se staví poměrně chladně lídr strany Jeremy Corbyn. Jeden z níže postavených členů britské vlády Rory Stewart  upozornil, že jakákoli nová dohoda o brexitu musí být přijatelná i pro Evropskou unii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner