Britská vláda slíbila Ukrajině skoro 63 miliardy korun. Cílem je zajistit zbraně na válku proti Rusku, tvrdí ministr

Britský ministr obrany Ben Wallace (Chris McAndrew / Wikimedia Commons/ CC BY 3.0)

Britský ministr obrany Ben Wallace | FOTO: Chris McAndrew / Wikimedia Commons/ CC BY 3.0

Britská vláda vyčlení v příštím roce na podporu Ukrajiny 2,3 miliardy liber (skoro 63 miliardy korun), řekl britský ministr obrany Ben Wallace. Cílem je podle něj zajistit, aby ukrajinská armáda měla zbraně, které potřebuje při snaze vytlačit ze své země ruské okupanty. Také sdělil, že ohlášená částka zahrnuje i nevojenskou a humanitární pomoc, píše agentura Reuters.

Wallace slíbil „podporu v hodnotě dalších 2,3 miliardy v příštím roce, kterou zajistíme, že (Ukrajinci) mají zbraňové systémy, které potřebují“. „Spojené království jim v tuto chvíli bude pomáhat nakoupit je z jiných částí světa,“ citovala ministra britská tisková agentura PA.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Británie je podle dat německého výzkumného Ústavu pro světové hospodářství Kiel druhým největším poskytovatelem vojenské podpory pro Ukrajinu po Spojených státech. Od ledna do listopadu podle jeho údajů darovala zbraně a vybavení za bezmála dvě miliardy eur (přes 48 miliard Kč) a vyčlenila další 2,2 miliardy na ukrajinské vojenské nákupy. Také hostí výcvikovou misi pro tisíce ukrajinských vojáků.

Wallace ve čtvrtek zdůraznil, že Británie nedávno Kyjevu darovala tisíce protileteckých střel na obranu proti ruskému bombardování. „Současně Británie poskytuje své znalosti a expertizu ve snaze zajistit lepší koordinaci protivzdušné obrany na zemi. Také ale paralelně usiluje o to, aby Ukrajina byla schopna zvítězit na zemi, aby dokázala síly Ruska zatlačit zpátky,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články