Britský bulvár zveřejnil film s hajlující královskou rodinou

Eric Drooker

Britský bulvární list The Sun v noci na dnešek na svých webových stránkách zveřejnil krátký videozáznam z roku 1933, na němž nynější britská královna Alžběta II., tehdy sedmileté děvče, zdvihá ruku k nacistickému pozdravu. Mluvčí královny vyslovil nad zveřejněním videa zklamání, pravost snímku ale nepopřel. Jak se list k záběrům po 80 letech dostal, není jasné.

The Sun

The Sun šokoval fotografií hajlující královské rodiny

Strůjcem byl zřejmě Eduard VIII.
Dvacetivteřinový černobílý snímek ukazuje Alžbětu na trávníku královské rezidence Balmoral, kde dovádí s mladší sestrou Margaret v přítomnosti královny matky a strýce, budoucího krále Eduarda VIII. Všichni čtyři postupně předvádějí nacistický pozdrav, děj se odehrává v uvolněné atmosféře nezávazných dětských her. Iniciátorem scénky je podle listu The Sun očividně Eduard, který se svými sympatiemi k režimu Adolfa Hitlera netajil.
Ostatní členové královské rodiny prokázali během druhé světové války oddanost svému lidu, byli stateční a žádný obdiv k nacistům nechovali, připomněla v souvislosti se zveřejněnými záběry britská agentura PA. „V době natáčení nikdo nevěděl, jak krutou cestou se dějiny vydají. Film ukazuje hrající si rodinu, která v jednu chvíli opakuje gesto, jež v té době často vídala ve zpravodajském filmu,“ uvedla agentura.

Eduard se setkal s Hitlerem a notovali si v názorech
Podle The Sun jsou záběry „fascinujícím svědectvím“ o životních názorech Eduarda, který se po necelých 11 měsících vládnutí v roce 1936 vzdal trůnu kvůli poměru s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Eduard VIII. podle historiků měl pro nacistické myšlenky porozumění, s Hitlerem se setkal a názory nezměnil ani po vypuknutí války v roce 1939.

Jedná se o zneužití domácího videa

Buckinghamský palác vyjádřil nad zveřejněním videa zklamání. „Je politováníhodné, že film, který byl natočen před 80 lety a očividně patří do osobního archivu Jejího Veličenstva, byl tímto způsobem zneužit,“ uvedl mluvčí královského dvora.
The Sun na svých webových stránkách nevysvětlil, jak se k záznamu dostal. Předal mu ho prý zdroj, „který je přesvědčen, že (záběry) mají velký historický význam a vyvolají zájem veřejnosti“. List cituje mínění britského historika Jamese Hollanda, podle něhož „by se ve 30. a 40. letech v Británii sotva našlo dítě, které si žertem nezkusilo nacistický pozdrav“.

Král s královnou byli proti Hitlerovi
„Není tajemstvím, že Eduard se s Hitlerem setkal a vyznával pravičácké názory. Nic takového ale nelze říci o královně matce a jejím manželovi, králi Jiřímu VI. Oba byli od začátku pevní ve svém odporu vůči nacistům a zhostili se role vůdců svobodného světa v boji s tyranií,“ uvedl Holland.
Král Jiří VI. odmítl na počátku války opustit bombardovaný Londýn a uchýlit se do bezpečí. S odchodem nesouhlasila ani jeho manželka Alžběta, která nepovolila evakuaci svých dcer.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner