Britský generál připravuje vojáky na třetí světovou válku. S boji v Evropě se musí počítat, říká

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Podle mnoha odborníků se válka na Ukrajině může postupně přesunout i do dalších zemí. Často se hovoří o ambici Vladimira Putina obnovit Sovětský svaz, objevují se i spekulace o útoku na Polsko. Zprávy o možné invazi ruských vojsk na další území bere vážně i Velká Británie.

Armáda Spojeného království, konkrétně její nový velitel generál sir Patrick Sanders, je totiž přesvědčena, že útok ruských vojsk na Ukrajinu otřásl základy globální bezpečnosti. Své vojáky podle deníku The Sun proto připravuje na boje ve třetí světové válce. 

(Týdeník FORUM)

„Nyní je naléhavě nutné vytvořit armádu schopnou bojovat po boku našich spojenců a Rusko porazit,“ sdělil Sanders krátce po nástupu do funkce. „Jsme generace, která musí připravit armádu na to, aby znovu bojovala v Evropě,“ dodal.

Generálův cíl postavit armádu, která by byla schopna porazit vojska Vladimira Putina, je velmi odvážný. Britská vláda totiž snížila početní stav svých vojenských sil a ubylo i vybavení, konkrétně obrněných vozidel či tanků. 

„Jsem prvním náčelníkem generálního štábu od roku 1941, který se ujal velení armády ve stínu pozemní války v Evropě, do níž je zapojena kontinentální mocnost,“ připomněl Sanders s tím, že ruská invaze na Ukrajinu podtrhuje hlavní britský cíl, a to chránit Spojené království tím, že se armáda bude připravovat absolvovat a vyhrávat pozemní války.

Generál, který vedl mise v Iráku a Afghánistánu, od roku 2019 do letošního května dohlížel na všechny britské speciální síly. Podle jeho názoru je nutné odradit ruskou agresi hrozbou síly. „Je mou jedinou povinností, aby naše armáda byla co nejsmrtonosnější a nejefektivnější,“ sdělil Sanders. „Nyní nastal ten správný čas a my se musíme chopit příležitosti,“ vzkázal. 

Spojené království je při vojenské pomoci Ukrajině velmi aktivní. Na oplátku je Velká Británie častým terčem výhrůžek ruských médií, která šíří prokremelskou propagandu. Sledován je také příběh dvou britských vojáků, kteří jeli na Ukrajinu pomáhat místním bojovníkům. Po jejich zajetí došlo k vykonstruovanému soudnímu procesu, v němž oba Britové dostali trest smrti. O jejich osudu se nyní rozhoduje, ale zástupci samozvané Doněcké lidové republiky se nechali slyšet, že dvojice vojáků nikdy nedostane milost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]