Britský ministr: V očkování jsme se inspirovali filmem Nákaza. Na co se asi dívá česká vláda?

vlada.cz

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) | FOTO: vlada.cz

Velká Británie patří mezi nejúspěšnější země na světě v počtu očkovaných proti covidu-19. Inspirací pro vakcinační strategii byl podle slov britského ministra zdravotnictví Matta Hancocka i americký thriller Nákaza. I když to zní velmi zvláštně, sázka na film o smrtícím viru se zřejmě ukazuje jako úspěšná. Nejednoho z nás ale jistě okamžitě napadne zásadní otázka: Jakým filmem se asi inspirovala česká vláda?

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock v rozhovoru pro rádio LBC prozradil, že ho známý katastrofický film Nákaza inspiroval k rychlému objednání dostatečného množství vakcín pro britskou veřejnost. Jako jediné východisko z krize viděli právě rychlé očkování i scenáristé amerického thrilleru z roku 2011.

ČTK

„Film poukazuje na to, že největší stres nastává při sestavování očkovacího programu. Vědci a výrobci musí najednou zohledňovat obrovské množství faktorů. Proto jsem trval na tom, abychom pro každého dospělého člověka objednali dvě dávky. Zároveň jsme už v srpnu a září pracovali na sestavení priorit a představili je veřejnosti,“ vysvětlil ministr Hancock. 

Ve filmu režiséra Stevena Soderbergha se svět potýká s agresivním virem nazvaným MEV-1. Ten je sice mnohem smrtonosnější a agresivnější než současný covid-19, přesto v několika detailech připomíná současnou realitu. Lékaři po celém světě se v americkém thrilleru snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus.

Inspirace hollywoodským trhákem zřejmě nese ovoce. Ve Spojeném království bylo podle tamního ministerstva zdravotnictví naočkováno první dávkou už více než 10 milionů obyvatel. Přes půl milionu lidí už má za sebou i očkování druhou dávkou. Britové si dali za cíl naočkovat do 15. února patnáct milionů občanů ostrovního státu se zhruba 66 miliony obyvatel. Denně je proto potřeba použít 407 402 dávek vakcíny. Aktuálně však země očkuje ještě rychlejším tempem.

Nutně se musíme ptát, jakým filmem se inspirovala ve svých plánech česká vláda. V chaotických krocích a špatné komunikaci se snad nabízí animovaný seriál Pat a Mat. Vládní strategie opravdu připomíná komedii, které bychom se jistě s chutí zasmáli, pokud by nešlo o lidské životy. Česko je mezi zeměmi Evropské unie první v počtu nakažených na sto tisíc obyvatel. Počet nakažených od začátku epidemie překonal v úterý milion. Je proto dost možné, že naše vláda našla inspiraci v názvu českého filmu Spalovač mrtvol. Zní to až mrazivě, ale pamatujme na to.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner