Britský premiér odvolal z vlády předsedu Konzervativní strany. Zahawi pochybil při platbě daní

Britský premiér Rishi Sunak (UK Government / OGL 3 / Wikimedia Commons)

Britský premiér Rishi Sunak | FOTO: UK Government / OGL 3 / Wikimedia Commons

Britský premiér Rishi Sunak v neděli odvolal z vlády předsedu Konzervativní strany Nadhima Zahawiho kvůli jeho pochybení při platbě daní. Podle nezávislého vyšetřování Zahawi vážně porušil ministerský kodex, uvedla agentura Reuters. Odvolání Zahawiho žádala i opozice.

Pochybnosti vyvolalo vyrovnání s britským daňovým úřadem v době, kdy byl Zahawi ministrem financí. Podle médií se jednalo o zhruba pět milionů liber (135 milionů korun) a politik zaplatil i pokutu. Zahawi tvrdí, že nesprávné daňové přiznání podal neúmyslně.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

V dopise, který zaslal Zahawimu, premiér tvrdí, že je jasné, že chování předsedy Konzervativní strany představuje „vážné porušení ministerského kodexu“.

„Nechápu, proč to premiérovi trvalo tak dlouho,“ řekla o odvolání představitelka Labouristické strany Bridget Phillipsonová. Podle ní to ukazuje Sunakovo slabé postavení ve vládě i v Konzervativní straně.

Podle Sunakova poradce pro etiku Laurieho Magnuse, který vedl vyšetřování, Zahawiho počínání „zaostávalo za vysokým standardem chování“, které premiér očekává od členů své vlády. Podle Magnuse nepostupoval Zahawi jako „poctivý, otevřený a příkladný vůdce“.

Magnus politikovi mimo jiné vyčetl, že dlouhou dobu na veřejnosti popíral, že jednal o daňovém vyrovnání s úřady. Vyrovnání Zahawi přiznal až minulý týden. „Považuji takto dlouhý časový odstup v opravě nepravdivého veřejného prohlášení v nesouladu s požadavkem transparentnosti,“ uvedl Magnus. Zahawi podle něj také neuvedl spor v povinném prohlášení při nástupu do čela ministerstva financí a některé další informace zatajil i později. Tím porušil pravidla ohledně střetu zájmů.

Podle Sunaka byl měl být nicméně Zahawi hrdý na své výsledky v předchozích konzervativních kabinetech, kde působil mimo jiné jako ministr financí od července do září 2022. Podle premiéra sehrál například klíčovou roli v zajištění vakcín proti covidu-19, čímž přispěl k záchraně mnoha životů. V současné vládě byl ministrem bez portfeje.

Zahawi v dopise, který zveřejnil na sociálních sítích, poděkoval premiérovi za milá slova. Vyjádřil však znepokojení nad tím, jak se zachoval tisk v jeho kauze v posledních týdnech.

Vladimir Putin (ČTK)

Předsedou konzervativců tedy nikoli nejvyšším představitelem strany, ale politikem odpovědným za vnitřní fungování strany nebo činnost volebního štábu, kterého jmenuje stranický lídr se pětapadesátiletý Zahawi stal loni v říjnu, zároveň díky této funkci tradičně obsadil křeslo ministra bez portfeje. Předtím byl ve vládě Borise Johnsona od září 2021 do července 2022 ministrem školství a poté ministrem financí. V kabinetu zůstal po Johnsonově pádu, kdy se neúspěšně ucházel o post stranického lídra (vypadl už v prvním kole), za Liz Trussové ale zastával nižší vládní funkce.

Poslancem je od roku 2010, ve stejném roce se stal členem Konzervativní strany. Patřil k prvním konzervativním politikům, kteří loni v létě volali po Johnsonově odchodu z premiérského úřadu. K rezignaci ho vyzval pouhých 36 hodin poté, co 5. července 2022 nahradil v čele ministerstva financí Rishiho Sunaka.

Zahawi se narodil 2. června 1967 v kurdské rodině v iráckém Bagdádu, v Británii žije od 70. let. Vystudoval chemické inženýrství na londýnské University College London (UCL). V roce 2000 spoluzaložil agenturu pro výzkum veřejného mínění YouGov a v letech 2005 až 2010 byl jejím generálním ředitelem. Poté byl ředitelem ve společnosti Gulf Keystone Petroleum, která se zabývá těžbou ropy v iráckém Kurdistánu. Je ženatý a má tři děti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články