Britský premiér varuje před jednáním s Ruskem. Mohlo by ho zneužít, říká Sunak

Britský premiér Rishi Sunak (UK Government / OGL 3 / Wikimedia Commons)

Britský premiér Rishi Sunak | FOTO: UK Government / OGL 3 / Wikimedia Commons

Britský premiér Rishi Sunak dnes varoval před unáhleným vyjednáváním o příměří na Ukrajině. Moskva by mohla klid zbraní využít k přeskupení a posílení svých jednotek, uvedl v lotyšské Rize na setkání vedoucích představitelů zejména severských a pobaltských zemí. Informovala o tom agentura DPA.

„Musíme si být vědomi, že jakákoliv jednostranná výzva Ruska k příměří je v současném kontextu zcela nesmyslná. Myslím, že by to bylo špatné rozhodnutí. Rusko by ho využilo k přeskupení a posílení svých jednotek,“ řekl Sunak na dnešním setkání s lídry vojenského uskupení Společné expediční síly (JEF), které kromě Británie sdružuje také Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Lotyšsko, Litvu, Nizozemsko, Norsko a Švédsko.

()

Dokud se Rusko z Ukrajiny nestáhne, nemohou a neměla by se podle něj vést žádná skutečná jednání o příměří na Ukrajině, uvedl Sunak. Vyzval také k dalším dodávkám zbraní Kyjevu, Ukrajina podle něj potřebuje systémy protivzdušné obrany, dělostřelectvo a obrněná vozidla.

Ještě před Sunakovou cestou do Lotyšska Británie oznámila, že bude v příštím roce pokračovat ve zbrojních dodávkách Ukrajině. Sunak a hostitel schůzky, lotyšský premiér Krišjaniš Karinš, také zdůraznili význam zachování západních sankcí proti Moskvě a jejím spojencům. „Musíme se i nadále soustředit na to, abychom narušovali schopnost Ruska přeskupit se a doplnit zásoby,“ dodal britský premiér.

Cestou videospojení promluvil na summitu také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ve svém vystoupení podle serveru RBK-Ukrajina každému z přítomných lídrů řekl, jaké dodávky zbraní Ukrajina od jejich zemí potřebuje. Například Švédsko požádal o předání dělostřeleckých systémů Archer, Norsko o dodání systému protivzdušné obrany NASAMS a Finsko o dělostřelecké granáty ráže 152 a 122 milimetrů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články