Brusel odmítl další posudek na Penam, Agrofert zatím státu nic vracet nemusí

Falešný politický spasitel a jeho koblihy, na které lákal voliče v roce 2017. (facebook Andreje Babiše)

Falešný politický spasitel a jeho koblihy, na které lákal voliče v roce 2017. | FOTO: facebook Andreje Babiše

Ministerstvo průmyslu zatím nebude chtít po Agrofertu vrátit 100 milionů, které jeho dceřiná společnost čerpala na linku na tousty Penam. Podle nejnovější expertizy, kterou si resort zadal po auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše (ANO), totiž projekt byl inovativní. Evropská komise posudek viděla, ale trvá na tom, že peníze nezaplatí. Podle ní o inovaci nešlo. „Zjištění Komise znovu neotevře,“ napsali auditoři v poslední reakci k šetření střetu zájmů.

Závěr Evropské komise z prosince 2019 zněl jasně: projekt linky na výrobu toastového chleba v Pekárně Zelená louka nebyl inovativní a na unijní dotaci ve výši 100 milionů korun neměl nárok. České úřady ale se závěry bruselských auditorů nesouhlasily, a komunikační ping-pong s Bruselem proto pokračoval. Resort vedený Karlem Havlíčkem (za ANO) si kvůli stamilionovému projektu na lepší toastový chléb značky Penam nechal letos zpracovat novou expertizu „způsobilosti projektu“. Jde přitom o už desátou analýzu – tři vznikly v Bruselu, zbytek v Česku.

 

Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Karel Havlíček (oba ANO) (ČTK)

Na rozdíl od posudků zpracovaných v Evropské komisi, ten nejnovější český dopadl pro pekárnu v Herinku u Prahy dobře. Vyplývá to z dopisu, který do Bruselu odešel z ministerstva pro místní rozvoj v březnu. Server iROZHLAS.cz dokument získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. „Externí odborník ohodnotil projekt 64 body ze 100, tedy na stejné úrovni, jako bylo hodnocení v rámci výběrového procesu,“ napsalo v poslední reakci ministerstvo, které odpovědi pro Brusel koordinuje. Jenže názor kontrolorů z unie tuzemské úřady nezměnily. V zatím poslední odpovědi, která do Česka přišla z Evropské komise na začátku června a kterou má redakce rovněž k dispozici, jen zopakovali předchozí závěry. „Pokud české orgány zahrnou výdaje týkající se této operace do žádosti o platbu, bude to považováno za neregulérní,“ napsali auditoři.

Stomilionová dotace už byla Penamu proplacena z českého státního rozpočtu, kvůli šetření střetu zájmů ale projekt Česko nevyfakturovalo Evropské komisi. Peníze, které byly na projekty přiklepnuté neoprávněně, může ministerstvo po firmách vymáhat zpět. S tímto krokem ale v případě dotace pro Penam Havlíčkův resort otálí. Podmínil ho mimo jiné právě výsledkem poslední expertizy, která vyšla pro firmu z holdingu dobře.

Bohumil Doležal (archiv)

Vymáhat tak dotaci po firmě z holdingu zatím ministerstvo nebude. „Existuje důvodná obava, že pokud by se případné rozhodnutí o odnětí dotace opíralo pouze o názor auditorů Evropské komise, neobstojí u potenciálního soudního sporu před českým soudem,“ vysvětlila pro iROZHLAS.cz mluvčí resortu Štěpánka Filipová. Agrofert od začátku jakékoli pochybení odmítá. Stojí si za tím, že projekt inovativní byl, a dotaci vracet nechce. „Rozhodně se k tomu nechystáme,“ uvedl už dříve mluvčí holdingu Karel Hanzelka. Koncern také v minulosti nevyloučil, že se může bránit právě soudní cestou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]