Brusel už nebaví čekaní. Informace o boji proti střetu zájmů chce od Česka do dvou dnů

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert (ČTK)

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert | FOTO: ČTK

Evropské komisi zřejmě došla trpělivost s našimi úřady, které mají na starost kontrolu střetu zájmů v České republice. Žádosti o odklad termínu, do nějž měli úředníci zaslat informace o kontrole, Brusel nevyhoví. Místo toho trvá na tom, aby byla celá záležitost vyřízena do dvou dnů.

Nový požadavek vznesla Evropská komise v dopise, který má k dispozici server iRozhlas.cz. „S ohledem na slyšení našeho Generálního ředitelství dne 27. září 2021 ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu trvám na tom, abych do 22. září obdržel vyčerpávající stav provedení (požadovaných opatření, pozn. red.),“ napsal Franck Sébert z Generálního ředitelství pro regionální politiku.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Původní termín, do nějž mělo ministerstvo pro místní rozvoj, které si komunikaci s bruselskými úředníky vzalo za své, vypršel již 8. září. Rezort Kláry Dostálové místo podání informací odeslal žádost o prodloužení termínu o dva měsíce. S tím ovšem ministerstvo narazilo. Přestože Sébert v dopise uvádí, že bere na vědomí důvody, které česká strana v žádosti uvádí, trvá na termínu 22. září.

Do té doby musí být Brusel informován, jak bylo postoupeno v boji proti střetu zájmů, který EK považuje za nedostatečný. Především se jedná o problematiku dotací, směřujících do firem Andreje Babiše. Audit ke střetu zájmů z loňského října totiž mimo jiné upozornil na 12 projektů dceřinných společností koncernu Agrofert, v nichž je nutné provést hloubkovou kontrolu.

Pokud česká strana nesplní požadavky Evropské komise, reálně hrozí zastavení dotačních programů pro všechny naše firmy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]