Brusel uzavřel řízení o střetu zájmů s Českem. Týkalo se i Andreje Babiše

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Evropská komise podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) uzavřela po zhruba třech letech řízení o střetu zájmů s Českou republikou. Zahrnovalo několik desítek zjištění, z nichž zůstalo několik otevřených do března a května letošního roku. MMR auditorům následně odeslalo odpovědi k těmto zbývajícím případům. Nezákonná přidělení dotací, která se mimo jiné týkají i bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), budou řešit jednotlivá ministerstva. Novinářům to ve čtvrtek 21. července řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

„Ministerstvo pro místní rozvoj včera obdrželo dopis od Evropské komise. Auditní řízení ke střetu zájmů, které se týkalo i Andreje Babiše, Evropská komise uzavřela,“ oznámil ve čtvrtek Bartoš. Nezákonné přidělení dotace zjistila Evropská komise například u společnosti Pekárna Zelená louka z koncernu Agrofert na toastovou linku, která nesplňovala kritéria inovace. Ministerstvo průmyslu a obchodu zahájilo řízení o odnětí této podpory 100 milionů korun. Bartoš předpokládá, že i další dotace budou jednotlivé resorty vymáhat. Může to ovšem vést až k soudním řízením, uvedl. Agrofert patří do Babišových svěřenských fondů.

„Pan poslanec Babiš používal v mediálním prostoru takový tríček, kdy tvrdil, že Česká republika nic vracet nebude,“ řekl Bartoš. Takový scénář fakticky podle něj opravdu nenastane, ale v následujícím období, kdy budou přiznány nebo otevřeny další dotační tituly, dostane Česká republika o to méně. Bartoš předpokládá, že se tak skutečně stane. „Bude to na našich institucích tyto peníze vymoci na firmě, která čerpala dotace v rozporu s danými pravidly,“ řekl dále.

Bartoš také upozornil na to, že současná vláda prosadila systémové úpravy k zamezení střetu zájmů. Evropská komise ve svém závěrečném dopise podle něj tyto kroky ocenila.

„Mezi tato opatření patří třeba úpravy zákona v českém právním řádu, které jsou obsaženy v evidenci skutečných majitelů. Další významná úprava je jednotné metodické prostředí, které nastavuje pravidla pro využití evropských fondů,“ řekl. Doplnil, že díky těmto změnám tak nehrozí zablokování peněz z Národního plánu obnovy nebo zastavení proplácení evropských dotací.

Ukončení auditu Evropské komise je podle Bartoše podstatné i kvůli tomu, že bude nyní možné zveřejnit příslušné dokumenty, což má ministerstvo pro místní rozvoj v plánu.