Zpráva ukrajinské rozvědky o působení Prigožinovy žoldácké skupiny takzvaných wagnerovců na Ukrajině naznačuje, jakým způsobem tyto oddíly bojují v bitvě o Bachmut a také jak jsou případně trestáni bojovníci, kteří chtějí dezertovat či se vzdát.
Ze zprávy plyne, že žoldácké jednotky, které operují v prostoru Bachmutu, představují značnou hrozbu v boji na blízko, a to i v případě, když utrpí mimořádné ztráty. Tím se nejvíc odlišují od běžných mobilizovaných vojáků.
Naverbovaní vězni v řadách wagnerovců nesmějí bez rozkazu ustoupit a za jakýkoliv projev kapitulantství následují drakonické tresty. „Útočné skupiny se nesmějí stáhnout bez rozkazu. Neoprávněné stažení týmu nebo ústup bez zranění je ihned potrestán popravou na místě,“ píše se ve zprávě. Ta uvádí záznam odposlechu telefonického rozhovoru jednoho ze žoldáků, podle něhož je vzdání se vnímáno jako vlastizrada, po které může následovat poprava nebo jiný trest včetně kastrace.
Zranění žoldáci jsou navíc často ponecháni na bojišti celé hodiny. „Útočná pěchota nesmí sama odnášet raněné z bojiště, protože jejich hlavním úkolem je pokračovat v útoku, dokud není dosaženo cíle. Pokud se útok nezdaří, je ústup povolen pouze v noci,“ popisuje taktiku zpráva rozvědky.
Důvodem tohoto postupu je fakt, že smrt kohokoliv z wagnerovců nemá dle zprávy ukrajinské rozvědky žádný význam ani pro kremelský režim, ani pro občanskou společnost, která je vnímá jako kriminálníky.
Taktika je založena na útočných jednotkách složených z mobilních skupin přibližně o deseti lidech vyzbrojených kulomety, protitankovými granátomety a drony. To zpráva ukrajinské rozvědky považuje za klíčový prvek taktiky těchto jednotek.
První vlnu při útoku tvoří vždy trestanci, kteří nejsou nejlépe vystrojen, některým údajně dokonce chybí i přilby. Jejich ztráty tak tvoří až 80 procent. V druhém sledu pak postupují žoldáci se zkušenostmi ze Sýrie či dalších konfliktů. Ti jsou již vybaveni termokamerami a přístroji pro noční vidění.
Zpráva však také konstatuje, že jednotky žoldáků a pravidelné armády nejsou dobře koordinovány, což snižuje bojový potenciál wagnerovců. Nicméně podle Ukrajinců je jejich taktika účinná na rozdíl od špatně vycvičených mobilizovaných Rusů, kteří tvoří většinu pozemních sil.