Brzezinski: Polsko by se nějakou dobu mohlo Rusku bránit samo

Eric Drooker

Polsko by mělo být ozbrojeno, nakoupit vybavení a modernizovat armádu. „Spolehněte se na sebe, protože v případě ruské agrese může NATO být na nějakou dobu paralyzováno,” říká v rozhovoru pro polský Dziennik Gazeta Prawna Zbigniew Brzezinski.

Obavy Polska a pobaltských zemí před Ruskem jsou pochopitelné a odůvodněné, říká Zbigniew Brzezinski, jeden z nejslavnějších světových sovětologů a bývalý poradce amerického prezidenta Jimmyho Cartera.

V rozhovoru pro DGP zdůraznil Brzezinski význam války na Ukrajině. Myslí si, že na průběhu konfliktu bude záviset, zda se Rusko v budoucnu bude snažit dosáhnout i na další sousedy.

„Pokud na Ukrajině dosáhne Rusko snadného vojenského úspěchu, je třeba s něčím počítat i v pobaltských zemích. Další zánětlivé buňky se mohou objevit v Moldavsku, Gruzii, Ázerbájdžánu. Později by mohlo být cílem Polsko. Ano, Polsko je ohroženo, ale až jako další v řadě,“ říká Brzezinski.

Podle politologa mluví pro takový scénář obecně dynamika současné situace a historické zkušenosti. Rusko vede expanzivní politiku a každý scénář je bohužel reálný. „Nechci být prorokem a vidět to černě, ale je zde riziko, že ve skutečnosti to na Ukrajině neskončí.” Ukazuje to analýza cesty, kterou si Putin vybral.

Příště Finsko a Polsko!

Jsou polské obavy jsou oprávněné? Brzezinski říká: “Bohužel ano. Nedávno při ročním výročí připojení Krymu byla v Moskvě velká demonstrace, na které vystoupil prezident Putin. V jednu chvíli se v davu ozvaly výkřiky: ‘Příště Finsko, pak Polsko!’ Já bych to nezlehčoval. V minulosti tyto dvě země byly po nějakou dobu součástí ruské Říše a v ruském povědomí to pořád nějak vězí. Pro mě a mnoho lidí bylo šokující, že takové výkřiky mohou být vyřčeny – a ne jednotlivci – za přítomnosti ruského prezidenta. Neříkám, že on je inspiroval, ale že vytvořil atmosféru, která povzbuzuje lidi, aby tak učinili. S jídlem roste chuť.”

Brzezinski zdůrazňuje, že Polsko je ze zemí, které mohou čekat ruskou agresi, v nejlepší pozici. Nejenže je členem NATO, ale je to i středně velká země s adekvátní velikostí armády. Podle Brzezinského historie a mentalita Poláků ukazují, že tato země bude moci určitou dobu klást Rusku odpor, i kdyby to muselo udělat samo. Podle jeho názoru by ale na počátku mohlo být osamocené.

Je tu samozřejmě článek 5 alianční dohody, který říká, že útok na jednoho člena Aliance je útokem na všechny, ale na nějakou dobu by NATO mohlo být ochromené. Třeba kvůli Řecku, které je přítelem Ruska a má právo veta. NATO by proto mohlo reagovat se zpožděním.

Podle politologa ale i v případě černého scénáře bude America hledat způsob, jak Polsku pomoci. Také by mohla přijít vojenská podpora evropských spojenců – Britů, Němců, Francouzů, Italů a Litevců.

To všechno ale vyžaduje, aby Polsko bylo vyzbrojeno a mohlo se po nějakou dobu bránit samo.

K tomu můžeme dodat, jak velmi by stoupl respekt k regionu, kdyby bylo zřejmé, že podobný postoj bránit se aspoň nějakou dobu samy by měly všechny zdejší země, Českou republiku nevyjímaje. Následky by byly natolik nevypočitatelné, že by agresoru musel počítat s vážnými problémy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články