Bude premiér Babiš odškodňovat Lichtenštejny? Právo je totiž na jejich straně

Kníže Hans Adam II. Liechtenstein (Princely House of Liechtenstein)

Kníže Hans Adam II. Liechtenstein | FOTO: Princely House of Liechtenstein

Jak zjistil Hlídací pes, Lichtenštejnské knížectví zaslalo oficiálně české vládě ostrý dopis, v němž požaduje odškodnění lichtenštejnských občanů, kterým byl v poválečném protiněmeckém běsnění ukraden majetek. Tehdejší úřady, které již byly do značné míry pod vlivem komunistické strany, totiž vědomě předstíraly, že se jedná o majetek německý, a tudíž se na něj vztahovaly nechvalně známé Benešovy dekrety o „konfiskaci majetku Němců, Maďarů, kolaborantů a zrádců“.

Jenže v tom je zádrhel. Lichtenštejnsko bylo během války neutrálním státem a poskytlo azyl stovkám uprchlíků z Třetí říše. A od členů lichtenštejnského vládnoucího rodu bylo velmi odvážné, že pomáhali i židovským utečencům, což nacisty vedlo k zuřivosti a chystali se v roce 1943 tento malinký státeček na okraji Švýcarska obsadit. Nakonec k tomu nedošlo, zřejmě s ohledem na Švýcarsko, které Třetí říše nechala na pokoji  z ekonomických a obchodních důvodů. Lichtenštejni se nikdy nehlásili při prvorepublikovém sčítání lidu k německé národnosti, což byl pak po válce určující fakt pro vyvlastnění majetku a také pro odsun. Také nekolaborovali s Třetí říší a protože nebyli československými občany, nemohli ani náš tehdejší stát zradit.

Eric Drooker

Případ okradení Lichtenštejnů se týkal v roce 1945 ohromného množství majetku, do něhož patří i zámky ve Valticích a Lednici, tisíce hektarů polí a vinic, desítky tehdy fungujících firem. Mezi ukradeným majetkem je ale navíc i mnoho uměleckých děl, které propadly československému státu a Česká republika je má stále ve svém držení. Nešlo také o okradení pouze jedné šlechtické rodiny, nýbrž o celkem 38 osob s lichtenštejnským občanstvím.

Konfiskace odporovala tehdejšímu vnitrostátnímu i mezinárodnímu právu a správní soud se proto začal případem ještě před únorem 1948 zabývat a proces směřoval ke zrušení konfiskací. Komunisté ale toto rozhodnutí oddalovali a po puči případ nechali odložit.

Po listopadu 1989 vládnoucí kníže Hans Adam II. několikrát požádal českou vládu o odškodnění a v roce 2009 se tímto tématem zabývala i společná česko-lichtenštejnská komise. jednání ale vedlo do ztracena. Ostrý protest, který nyní obdrželo české ministerstvo zahraničí, by proto mohl vést k mezinárodnímu soudnímu sporu, pakliže se k němu Babišova vláda nepostaví čelem.

Jsme zvědaví, jak se populistická vláda miliardáře Andreje Babiše, kterou drží u moci komunisté, postaví oprávněnému požadavku Lichtenštejnského knížectví. Rozumné by bylo hledat kompromis, protože tehdejší bezpráví bylo zcela očividné a dnes se jedná o vážný mezinárodní spor.