Bude mít Babiš nového konkurenta? Fialův poradce Tomáš Pojar se ke své kandidatuře nechce vyjadřovat

Tomáš Pojar (Jan Zátorský / MAFRA / Profimedia)

Tomáš Pojar | FOTO: Jan Zátorský / MAFRA / Profimedia

Seznam Zprávy napsaly, že tápání vládní koalice ohledně jejího prezidentského kandidáta by mohlo skončit tím, že by za vládu na Pražský hrad v lednové volbě kandidoval poradce premiéra Petra Fialy pro zahraničí a bezpečnost a bývalý diplomat Tomáš Pojar. Tiskový mluvčí vlády Václav Smolka k tomu pro deník FORUM 24 uvedl, že to byla jenom nějaká úvaha a že k tomu nemá žádné informace. Podobným způsobem se vyjádřila i tisková mluvčí ODS Alena Valentová. Tomáš Pojar se ke své kandidatuře nechce vyjadřovat.

„Já o tom vůbec nemám žádné informace, takže se omlouvám, ale jestli se obrátíte na tiskového mluvčího vlády Václava Smolku, on vám k tomu možná řekne víc,“ odpověděla na dotaz deníku FORUM 24 tisková mluvčí ODS Alena Valentová.

(Týdeník FORUM)

Smolka se k informacím o tom, že by se vládním prezidentským kandidátem mohl stát bývalý náměstek ministra zahraničních věcí a někdejší velvyslanec v Izraeli a v současné době prorektor vysoké školy Cevro Institut Tomáš Pojar, následně vyjádřil takto: „To byla jenom nějaká úvaha, já k tomu nemám žádné informace.“

Na doplňující otázku, zda se tedy o Pojarovi nijak vážněji neuvažuje a jeho jméno se nijak nediskutuje, doplnil: „Já k tomu opravdu nemám informace. Musíte se zeptat nejdřív Tomáše Pojara.“ Samotný Pojar se k přímému dotazu deníku FORUM 24 ohledně informací o své prezidentské kandidatuře nechtěl vyjadřovat.

Reportér Václav Dolejší ve své analýze na Seznam Zprávách píše o tom, že lidé z Fialova okolí si teď stále častěji pohrávají se jménem Tomáše Pojara. „Vzhledem k jeho věku je to člověk, který udělal velkou kariéru po listopadu 1989, není spojený s minulým režimem. Může oslovit více lidí, protože měl úspěchy jak v neziskovce, tak pak ve státní správě,“ citoval Dolejší nejmenovaného premiérova blízkého spolupracovníka.

Reportér Seznam Zpráv dodává, že není jasné, jestli by do toho Pojar šel. „Obecně ale platí, že my máme představit veřejnosti jméno kandidáta, které považujeme za nejlepšího, a přesvědčit o něm voliče. Nikoliv naopak, že si nějakého kandidáta necháme vnutit průzkumy veřejného mínění,“ prohlásil pro Seznam Zprávy šéf poslanců ODS Marek Benda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]