Bude nutné proti covid-19 očkovat i domácí mazlíčky, tvrdí odborníci

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Debata o tom, kdo všechno může přenášet koronavirus je v plném proudu. Vesměs se hovoří především o tom, zda zůstanou přenašeči i lidé po očkování či jak moc jsou infekční děti. Málokdo ovšem řeší, zda nemohou být hrozbu i zvířata, obzvlášť ta domácí. Nyní podle Sky News odborníci přichází s varováním. Je prý očekávatelné, že očkování proti covid-19 budou muset podstupovat třeba i kočky a psi.

Jak odborníci z University of East Anglia upozorňují, koronaviry mohou infikovat velké množství domestikovaných zvířat. Kromě koček a psů to mohou být například i norci. Právě miliony těchto tvorů byla nucena utratit dánská vláda, když se zjistilo, že přenáší koronavirus.

Cock van Oosterhout, profesor evoluční genetiky UEA, říká: „Má smysl vyvíjet vakcíny pro domácí zvířata. Ale pouze jako preventivní opatření ke snížení rizika.” I když jsou údajně známé případy nakažených koček a psů, zatím se nepotvrdilo, že by virus přenášeli na člověka. 

Existuje ovšem i názor, že pokud se covid bude šířit mezi zvířaty, může zmutovat natolik, že při přenosu na člověka už půjde o zcela nový typ koronaviru. 

Profesoři van Oosterhout a Tyler upozorňují na dlouhodobé riziko pro veřejné zdraví. „SARS-CoV-2 může infikovat širokou škálu hostitelských druhů, včetně koček, psů, norků a dalších divokých a domestikovaných druhů. Proto může být nutné očkování domestikovaných zvířat,” tvrdí ve své práci. „Zatímco se celosvětově šíří očkovací kampaně proti SARS-CoV-2 / Covid-19, je pravděpodobné, že se budou i nadále vyvíjet nové varianty virů,“ dodávají.

Kromě přísných opatření je podle vědců také nutná prevence. K té by do budoucna mělo patřit například i očkování domácích zvířat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články