Bude se muset Babiš zbavit svých médií? Nový zákon o střetu zájmů na to dbá

Andrej Babiš (Evropská unie)

Andrej Babiš | FOTO: Evropská unie

Novela zákona o střetu zájmů se zřejmě v brzké budoucnosti dostane na vládu. Podle informací serveru Aktuálně.cz by přijetí tohoto zákona znamenalo mimo jiné, že by se Andrej Babiš musel zbavit médií, která vlastní a v současné době jsou „zaparkována“ ve svěřenském fondu, do nějž musel expremiér kvůli střetu zájmů převést všechny své firmy.

Pokud by novela zákona, kterou připravili poslanci ODS, Pirátů, KDU-ČSL a STAN, prošla, politici by už nemohli média vlastnit, ani na ně jakkoliv působit například přes svěřenské fondy, jak to dělá šéf hnutí ANO. „Návrh jsme psali obecně, nejde jen o Andreje Babiše. Jde o libovolného politika, který se může ocitnout v takové situaci,“ řekl Aktuálně.cz hlavní autor návrhu Jakub Michálek.

()

Média by zákon zakazoval vlastnit poslancům, senátorům, ministrům nebo náměstkům ministrů. „Cílit to má na to, aby politik nevlastnil velké mediální domy a nedocházelo k obrovské kumulaci vlivu,“ dodal pirátský poslanec.

Hlavní změnou, kterou by zákon po své novelizaci prošel, je zpřesnění pojmů, které původní verze obsahuje. Místo „ovládající osoba“ by měl být používán termín „skutečný majitel“. V takovém případě se díky zákonu o evidenci skutečných majitelů bude muset Babiš coby vlastník Agrofertu, pod nějž média z vydavatelství Mafra spadají, všech zbavit.

„Návrh si klade za cíl zefektivnit právní úpravu (…) v oblasti střetu zájmů veřejného funkcionáře ve vztahu k vlastnictví médií, účasti na veřejných zakázkách a investičních pobídkách. (…) Zpřesňuje stávající zákazy proti kumulaci a koncentraci vlivu a stanoví efektivní sankce, aby ustanovení proti střetu zájmů u vlastnictví médií a získávání peněz z veřejných rozpočtů byla vymahatelná,“ píše se konkrétně v novele zákona.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články