Bude Soukup donucen prodat své impérium Číňanům?

Soukup se rád převléká a dělá humor. (FB TV Barrandov)

Soukup se rád převléká a dělá humor. | FOTO: FB TV Barrandov

Chystá se další velký pohyb na českém mediálním trhu? Jaromír Soukup, který přišel o svůj slavný pořad s Milošem Zemanem, se možná bude muset kvůli finančním potížím vzdát své mediální agentury. To by naši mediální scénu zase poněkud změnilo.

Zprávu o možném obchodu přinesl server Neovlivni.cz. Sabina Slonková (28. 1.) píše: „Jaromír Soukup má šanci na poslední chvíli ustát tlak věřitelů. Soukup musí do pátku splatit 460 milionů a podle zjištění Neovlivní.cz má na stole nabídku, která s ohledem na situaci patří do kategorie ‚takové se neodmítají‘. Pokud na ni podnikatel kývne, vyřeší své finanční těžkosti. Současně ale přijde o klíčovou část své podnikatelské struktury, mediální agenturu Médea. Její přechod do rukou nového majitele by se výrazně odrazil na mapě vlivu tuzemského mediálního trhu.“

Za nabídkou prý stojí Zemanův záhadný poradce Martin Nejedlý. Peníze by dodala čínská státní společnost CITIC. Ta už je tam přítomna, ale teď by převzala celou klíčovou firmu Médea. Zatím to Soukup podle zdrojů vždycky odmítal.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

“Tentokrát poprvé řekl, že na to přistoupí. Ale s ohledem na průběh dosavadního vyjednávání bych to měl za uzavřené až ve chvíli, kdy to skutečně podepíše. To se ještě nestalo,” sdělil podle Neovlivni.cz jeden ze zdrojů.

Pro Soukupa by to znamenalo velkou ztrátu vlivu a je otázka, jak by to jeho (nikoli malé) ego neslo. Ekonomický tlak je ale nemilosrdný. Otázkou samozřejmě je, jak bude vypadat televize a činnost celé agentury poté, co ji ovládnou Číňané. Nejde jen o pořady a bezprostřední vliv na publikum. Soukupovy povídačky se Zemanem zase nesledovalo tolik lidí. Byl to ale startovací můstek, ze kterého se odpalovaly hradní myšlenky k dalším šiřitelům, kteří je nemohli ignorovat. Je možné, že ideomet Hradu zůstane a Soukup bude stát stranou. Kromě toho přes Médeu proudily reklamy významných inzerentů. To by teď dostal do ruky někdo jiný.

Nejedlý není jen tak někdo. Kdo ale doopravdy je, to je trochu záhada. Dodnes přesně nevíme, co vlastně dělal během svého pobytu v Rusku. Jeho životopis má jisté mezery. Když se Miloš Zeman setkal v roce 2015 s prezidentem Putinem, nechal velvyslance Remka v předsálí a vzal si sebou na schůzku Nejedlého. Nepochopitelné ponížení. Možná ale nějak zákonité?

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

V čem si česká společnost (míněno občanstvo, diváci, čtenáři a konzumenti) případnou změnou polepší, není jasné. Že by čínský vliv zvýšil kvalitu, není zrovna jisté. Zatím jsme byli spíše svědky uplatňování „něžného“ vlivu na vylepšování obrazu ambiciozní kontinentální velmoci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]