Budeme ještě umět sundat náhubky? Satirik Quido se obává o naši svobodu

Quido MC v klipu ke skladbě Divné jaro (Jaro roušek)  (Screenshot Divné jaro, Quido MC)

Quido MC v klipu ke skladbě Divné jaro (Jaro roušek) | FOTO: Screenshot Divné jaro, Quido MC

Píseň Divné jaro – jaro roušek zachycuje aktuální situaci české společnosti v její nejnaléhavější rovině. Její tvůrci v ní projevují starost, v jaké kondici bude občanská společnost, až pomine bezprostřední zdravotní hrozba.  

Učitel Marcel Šuslík, který na YouTube pod pseudonymem Quido MC reaguje politickou satirou na zvrhlosti dua Zeman-Babiš, natočil skladbu, která zasluhuje pozornost pro nápadité provedení a hlavně své naléhavé poselství, což v tomto případě není nijak přehnaný výraz.

Titulní „divné jaro“, kterým si česká společnost prochází, se nese v duchu útlumu. Zdravotní krize se už Češi neděsí, zodpovědně si drží odstup a při náhodných setkáních si vyměňují spíš pohledy než slova. A přistoupili na bezprecedentní, ne vždy důsledně zdůvodněná omezení. Za tohoto stavu se nabízí otázka, zda si Češi nezvykli na ticho, a hlavně, jestli nezapomněli či dokonce neprominuli úzké mocenské elitě, jak si přebírá tento stát.

Závažné téma dostává náležitý prostor v profesionálním studiu a podtrhují je uvěřitelné emoce v hlase vokalistky Suzi Siren. „Co bude, až to všechno jednou pomine, co když pak zapomenem‘, co když pak prominem‘? Náhubek ten, co jsme si nasadili vděčně, zdali ten náhubek nám nezůstane věčně,“ přemítá dvojice procházející vylidněnými hlavními turistickými tahy v Praze a v podstatě připomíná, že před krizí způsobenou koronavirem tu byl plán celorepublikových demonstrací, možnost další „Letné“ a vůbec tlak ulice na současnou vládu systematicky rozkládající právní stát. Není ale tato obezřetnost pryč? Protože „Nová etiketa říká: Vydrž rok, a ve vzduchu se vznáší: drž hubu a krok!“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]