Současná starostka Mnichovic Petra Pecková (STAN) brzy usedne na post hejtmanky Středočeského kraje v rámci nové koalice, která se bude opírat o 50 z celkového počtu 65 hlasů v zastupitelstvu.Prohra hnutí ANO v krajských volbách byla podle ní zapříčiněna osobou dosavadní hejtmanky Pokorné Jermanové. Její přešlapy se podle Peckové dotýkají mnoha občanů. „Tedy zneužívání funkce, veřejných peněz, různé manýry papalášství. Na to jsou lidé velmi citliví,“ myslí si.
Současné negativní vnímání Středočeského kraje chce změnit. Co za výzvy s sebou nový post přinese? V jaké kondici kraj přebírá? A jaké budou její priority po nástupu do funkce? I o tom budoucí hejtmanka Petra Pecková promluvila v rozhovoru pro deník FORUM 24.
Minulý týden jste jakožto zástupce nové středočeské koalice podepsala s ostatními partnery koaliční smlouvu. Jaký je to pocit?
Je to pocit nového začátku, jako když podepisuju jakoukoliv smlouvu. Doufám, že nové začátky povedou k pozitivní změně, kterou jsme občanům Středočeského kraje slibovali, oni ji od nás očekávají. Doufám, že je nezklameme.
Jak se vám v rámci tohoto nového koaličního subjektu zatím spolupracuje?
Všechna jednání byla naprosto konstruktivní, velmi jsme diskutovali, ale diskuze byly věcné a z pohledu občana o detailech. Byly většinou s ohledem na finanční prostředky, které budeme v příštím období mít a s jejichž nedostatkem musíme bojovat. Některé vize jsme tak drželi trochu zkrátka, abychom neslibovali něco, co nebudeme z důvodu nedostatku peněz moci splnit.
Hnutí ANO, po kterém nyní přebíráte vedení kraje, se krajské volby příliš nepovedly. Čím to podle vás je?
Myslím si, že to bylo přepísknutím kampaně. Jejich krajská kampaň nebyla o problémech krajů, ale byla vedena celostátně. Já si myslím, že krajské volby jsou pořád ještě volby komunální a lidé chtějí znát řešení na jejich konkrétní problémy. A ne ta velká populistická hesla, která jsme viděli na billboardech.
Co se týká Středočeského kraje, bylo to osobou paní hejtmanky Jermanové a jejích přešlapů, které se lidí dotýkají elementárně. Tedy zneužívání funkce, veřejných peněz, různé manýry papalášství. Na to jsou lidé velmi citliví.
Psala jste, že nechcete zapomenout na resty po minulém vedení. Na co konkrétního se chcete zaměřit?
Podíváme se na některé sporné smlouvy, prověříme odměňování, nastavení používání služebních vozidel, protože pokud vím, paní hejtmanka měla smlouvu výrazně upravenou, na rozdíl od jiných hejtmanů. Já bych ji vrátila do standardu – člověk má jenom jeden pozadí a najednou nepotřebuje víc služebních automobilů.
Budete řešit informace na základě zákona 106 o svobodném přístupu k informacím?
Ano, žádostí obdržel kraj mnoho, za poslední tři roky se jejich počet ztrojnásobil. A stejně tak se ztrojnásobil počet odmítnutí poskytnutí informací a ztrojnásobil se počet stížností na to, jak tyto informace byly vyřízeny. To je alarmující číslo. Je tady také několik rozhodnutí ministerstva vnitra jako nadřízeného orgánu, které přikázalo kraji v některých případech ty informace zveřejnit.
Chceme řešit téma Pirátů, ale které nás trápí všechny a tím jsou defibrilátory s generátory kyslíku, které obdržely školy a příspěvkové organizace Středočeského kraje, ale které byly nakoupeny za podivných okolností. Budeme analyzovat uzavřené smlouvy a výrobek samotný a pokud je opravdu nebezpečný, budeme jednat s dodavatelem o odstoupení od smlouvy.
A když jsme u právníků, tak budeme řešit i ty velmi zvláštní smlouvy uzavřené s právními kancelářemi, které dostávají zakázky, ale u faktur jsme nikdy neviděli podrobný timesheetu a podrobného vyúčtování. Budeme řešit také odměny některých úředníků, kteří dostávali ke svému měsíčnímu platu ještě jednou takové odměny každý měsíc.
To jsou všechno problematické kauzy. Mohou podle vás mít nějaké vyústění v rámci policejního vyšetřování?
Jakožto celá koalice jsme říkali, že nebudeme dělat hon na čarodějnice, na druhou stranu nám i zákon velí, že pokud přijdeme na něco, co poškodilo kraj, tak to řešit musíme – třeba i náhradou škody.
V jaké kondici přebíráte Středočeský kraj?
Můžeme to rozdělit na dvě části. Jedna část se týká finančních prostředků, které byly do kraje vloženy. Šlo o velké množství financí. Kraj investoval zcela zásadně a dařilo se mu získávat peníze z dotačních zdrojů. A v tom bychom chtěli pokračovat. Druhá strana mince je ale vnímání kraje ze strany občanů a nějaká atmosféra, vzkaz, který jako celek vydává. To si myslím, že není dobrá kondice. Středočeský kraj vyvolává negativní emoce.
Ex-hejtmanka Pokorná Jermanová o své práci řekla, že je kraj v nejlepší kondici a hnutí podle ní splnilo většinu slibů. Jaký názor na toto prohlášení máte vy? Byla dobrou šéfkou kraje?
Viděli jsme to v médiích i v posledních několika dnech, kdy jsme dali k dispozici hnutí ANO kontrolní výbor. Ve Středočeském kraji jsme to my, kdo snad poprvé nabízí opozici, aby měla v kontrolním výboru většinu a pozici předsedy kontrolního výboru. Nechceme zasahovat do nominací. Hnutí nominovalo paní hejtmanku Pokornou Jermanovou. V tu chvíli, kdy se to dostalo do médií, vznikla taková vlna až bych řekla nenávisti vůči této nominaci, která ukázala, že paní hejtmanka je pro veřejnost symbolem. Bohužel nikoliv pozitivním.
Má pravdu v tom, že nebyla odsouzena, na druhou stranu, pokud jsou informace správné, je vyšetřována. Má pravdu v tom, že do kraje se investovalo hodně, na druhou stranu řada z investic je prapodivných. Paní Jermanová několikrát a opakovaně lhala, aby se následně ukázalo, že lež má krátké nohy. Stalo se tak v případě právě jejího služebního auta, služebního auta pro jejího manžela a bylo to tak v případě trestního oznámení na paní záchranářku Brožovou. Stala se symbolem a napravit tuto reputaci není pro nikoho jednoduché.
Ohledně té nominace jste říkala, že je to rozhodnutí hnutí ANO, koho si tam nominuje. Skutečně není v opozici vhodnější adept na tuto funkci?
Samozřejmě, že je. Z mého pohledu například radní pro finance Gabriel Kovacs, ten však přijal nominaci do finančního výboru a v kontrolním výboru navržen není. ANO nám do dalších krajských výborů a komisí dodalo mnoho jmen a trochu nás překvapilo, že nebyla pouze z hnutí ANO, ale i například z KSČM nebo ČSSD. Buď to svědčí o tom, že dostatek svých nominantů nemají a nebo chtějí se svými koaličními partnery dále spolupracovat. Ale to je legitimní.
Hlasovala byste pro její zvolení?
Já osobně mám mnoho důvodů pro to, abych pro ni ruku nezvedla. Zejména protože si myslím, že z peněz daňových poplatníků prostě nemá být placená osoba, která byla usvědčena ze lži a má problém se svojí vnitřní integritou.
Nicméně nejsme hnutí jednoho muže, u nás rozhoduje každý podle svého svědomí a ne podle stranických rozhodnutí. Každý bude hlasovat za sebe. Neumím si ale představit, že by pro paní Jermanovou tu ruku zvedli. Naše vidění světa má nějaká pravidla. Vidění světa hnutí ANO má ta pravidla úplně jiná.
Reaguji na nové okolnosti, které se staly těsně po našem rozhovoru, kdy se paní Jermanová rozhodla – podle jejích slov po mediálním tlaku – že už nechce vést kontrolní výbor. Překvapilo vás to?
To, že si pod vlnou nevole veřejnosti paní Pokorná Jermanová svou nominaci rozmyslela, vítám.
Koalice si podle ní dělá „předehru kampaně před blížícími se parlamentními volbami“. Připadá vám toto označení legitimní?
Naprostý nesmysl, pro mě jsou teď nějaké další volby vzdálené jak Brno po D1. Ano, jednou k nim také dojedeme, ale bude to ještě trvat.
Nemohlo by její případné zvolení mít vliv na vyšetřování některých kauz?
Ne. Kontrolní výbor kontroluje hospodaření kraje nebo obce. Nebude to retrospektivní, nebude rozhodovat o věcech, které se děly za vedení minulého. K tomu jsou jiné nástroje.
Spíš je to o tom, že by tato osoba, která prokazatelně byla usvědčena z mnoha věcí, které nejsou vůbec v pořádku, pobírala plat a k tomu benefity, o kterých se může mnoha poctivým starostům, kteří problém s vnitřní integritou nemají, lidem nelžou, naopak by za ně dýchali, mohlo jenom zdát.
Řeknu to narovinu – je to téměř největší pašalík našeho zákona, protože ve Středočeském kraji je funkce předsedy kontrolního výboru spojena opravdu s enormními odměnami, nicméně tuto odměnu stanovuje zákon a je dána podle tabulek a největší je proto, že odměny se počítají i podle počtu občanů kraje a Středočeský je největší.
Připadá pro vás v úvahu, že by byl do funkce zvolen někdo z vaší koalice?
Jsem toho názoru, že pakliže neobsadí tuto pozici hnutí ANO, tak bude neobsazená. Nebudeme kontrolovat sami sebe.
Jak hodláte řešit problémy se středočeskou záchrankou?
Budeme ji řešit ihned po ustavujícím zastupitelstvu z toho důvodu, že jí bylo odebráno 40 milionů korun do konce roku, které jsou strhávány ponížením provozních peněz. Středočeská záchranka tak každý měsíc dostává o 13 milionů méně, což v této situaci není šťastné a nikdo s ní ze strany kraje nekomunikoval. Musíme vyřešit rozpočet a to, aby záchranáři mohli pracovat s dostatkem ochranných prostředků.
Myslíte si, že výsledek krajských voleb – tedy koaliční spolupráce – může být předzvěst poražení hnutí ANO v parlamentních volbách příští rok?
Výsledky i velká volební účast mohly mít hodně společného s covidem. Očekávalo se, že výsledek bude opačný, lidé budou mít strach jít k volbám. Ale naopak to vzali jako projev normálního života a svých práv a k volbám šli, covid necovid. A projevili svůj názor proti hnutí ANO a jeho řízení krize. To se jistě propsalo do voleb. Do parlamentních voleb je ještě mnoho měsíců a může se stát ledacos. My teď musíme především dobře pracovat a volební výsledek převést do reálných výsledků práce pro kraj. To lidé budou v dalších volbách posuzovat.
Jaké výzvy teď budete muset v rámci svého programu řešit?
Každý radní bude řešit priority své oblasti. A napříč všemi těmi oblastmi jsou nejvýraznější dvě témata: covid a transparentnost. Situace ve středočeských nemocnicích vůbec není jednoduchá, zásadně se potýkají s nedostatkem personálu, nákaza se projevuje také v domovech seniorů a v sociálních zařízeních, covid pozitivitu má polovina domova seniorů v sousední obci a i tato zařízení se začínají potýkat s obrovským nedostatkem personálu.
Některé ochranné pomůcky mají stále delší lhůty a cena se zvyšuje. Covid má dopad do různých dalších oblastí – budeme řešit ztrátu poskytovatelů autobusové a železniční dopravy, kde ztráta dosahuje 620 milionů korun.
Určitě budeme v následujících dnech řešit záležitosti týkající se otevření a transparentnosti Středočeského kraje, věci, které souvisí se zveřejňováním informací.
Právě transparentnosti předchozí vedení kraje příliš neholdovalo. Co budete dělat jinak?
Digitalizace a s ní související transparentnost spadají do mé gesce. Je bezpodmínečně nutné, aby se smlouvy mezi Středočeským krajem a obcemi podepisovaly elektronicky. Neustále platí to, že když chci podepsat smlouvu na Středočeském kraji, tak musím přijet do budovy ve Zborovské ulici na Praze 5, mít s sebou doklad o volbě starosty, výpis usnesení zastupitelstva, což je ostatně věc, kterou si může úředník z krajského úřadu zjistit elektronicky, musím mít štempl, tužku a podepsat to papírově.
Tohle je opravdu překonané, zvláště v dnešní době, kdy nutíme malé děti aby se učily online a všichni jsme se této době přizpůsobili, takže tato elementární záležitost musí fungovat na Středočeském kraji.
Jak to bude s uveřejňováním informací?
Chystáme automatické zveřejňování všech smluv nad 50 tisíc, všech dohod a externích smluv. Chtěli bychom, aby informace byly k dispozici formou open dat. Také chceme, aby se každý občan mohl na zastupitelstvo kraje nejen dívat online, ale i zpětně dohledat záznam a prohlédnout si ho.
Takže má jít i o zlepšenou komunikace s občany.
S občany i s obcemi… V budoucnu by se měl občan do mnoha agend dostat vzáleně. Také je nutné, aby se změnila komunikace prostřednictvím webu a sociálních sítí. Facebook je v tristním stavu, Twitter kraje nemá žádnou zprávu od roku 2017 a Instagram není. Ale jsme v 21. století, kdy většina lidí žije na sociálních sítích.
Pak je to ale celá řada věcí, které budou trvat déle. Rozběhnutí „portálu občana“, spisové služby, do které se může účastník řízení podívat vzdáleně a uvidí, v jakém stavu se nachází jeho řízení, jak probíhá a do oprávněných dokumentů bude moci nahlédnout elektronicky.
Pak bych chtěla, aby občan mohl s krajem komunikovat prostřednictvím mobilu, aby nemusel vážit cestu do Zborovské, ale měl spojení s krajem ze své obce Středočeského kraje.
Co se týče obcí, tak podání žádosti o dotaci dnes elektronicky funguje, ale vy pak vidíte na své obrazovce „děkujeme, vaše žádost byla elektronicky podána, nyní ji vytiskněte a přineste na podatelnu nebo doručte poštou“. Já se ptám – proč je tomu tak? Změna by mnoho starostům ulehčila práci.
Jaký ještě bude mít tato digitalizace dopad?
Například do správy silnic – chceme, aby občan věděl kde jsou uzavírky, kudy vedou, kde se nějaká silnice opravuje, aby měl možnost sám upozornit na nějakou závadu ve sjízdnosti nebo třeba na chybějící poklop, který může být nebezpečný. Něco málo už fungije, ale občan o tom neví.
U obcí tyto aplikace dobře fungují, nicméně Středočeský kraj je obrovský a za tímto nápadem skýtá také to, že impuls od občana musí doputovat přes správnou strukturu lidí v krajském úřadě k tomu, kdo má problém řešit, ale i od něj je třeba vědět, že ho i vyřešil. K občanovi se musí dostat zpětná vazba, což není jednoduché.
Říkala jste, že budete muset momentálně řešit dopady koronavirové krize. Myslíte, že vám to může znesnadnit práci?
Jednoznačně to znesnadní začátek, protože my přebíráme kraj v situaci, kterou žádná generace nikdy nezažila. Vcházíme do něčeho úplně nového a budeme se muset poprat s novými výzvami. Může to zpomalit kroky, které bychom v době míru – protože mám pocit, že tato situace je válečná – bychom udělali mnohem rychleji.
Kdy očekáváte zlepšení situace?
Očekávám, že významné zlepšení nebude do konce roku. V příštím roce se budeme prát s těmi dopady, ekonomicky zcela zásadními. Skoro se obávám, aby se nestalo to, že kraje budou schopny zajistit jenom základní povinnosti: provozovat příspěvkové organizace, krajské domovy seniorů, nemocnice, střední školy, udržovat silnice a hromadnou dopravu.
Byla bych nerada, aby to skončilo tím, že bychom poskytovali pouze tyto služby a na nic jiného neměli finance. S tím se nyní budou potýkat všechny kraje a určitě to budeme řešit v asociaci krajů se všemi hejtmany.
Pokud bychom se měli za čtyři roky sejít a pobavit se o vaší práci jakožto hejtmanky, jak bude podle vás kraj vypadat? Co je vaší vizí?
Já mám ambici jednu: abychom se všichni, kteří budeme ty změny dělat, nezpronevěřili svým vlastním zásadám a cílům, které jsme si vytyčili. Abychom se občanům mohli podívat tváří v tvář a aby lidé cítili, že ty čtyři roky nebyly zbytečné. Aby obce začaly Středočeský kraj vnímat jako partnera.
Nechci slibovat čísla, protože nevíme, jaký bude mít covid dopad. V okamžiku, kdy nebudeme mít finanční prostředky, se můžeme stavět na hlavu, ale moc toho nenaděláme. To platí ve všech oblastech.
Jste starostkou Mnichovic, teď budete hejtmanka. Jak to budete mít v rámci svého starostovského postu dál?
Jsem starostka a jsem pro tu funkci uvolněná, tzn. dělám starostku na plný úvazek. Mám dva místostarosty, ale oba dva pro tu funkci dosud nebyli uvolněni a dělají to ke svému zaměstnání.
To se změnilo – kolegyně paní místostarostka byla už v minulém měsíci uvolněná a pomáhá. Jakmile budu zvolena hejtmankou, tak se na dalším zastupitelstvu města nechám zvolit naopak do pozice neuvolněné a budu dělat starostku ke svému jinému zaměstnání.
Nicméně je možné, že v dohledné době, až se ve svých funkcích rozkoukáme, tak dojde pravděpodobně k výměně a paní místostarostka se stane starostkou. Může se stát, že ještě ty dva roky do konce funkčního období setrvám v pozici neuvolněné pro funkci, na druhou stranu nedokážu říct, jestli to bude možné v lidských silách zvládat. Já pracuji vždy naplno a práci nešidím. V okamžiku, kdy budu cítit, že se to nedá zvládat a že nejsem v Mnichovicích přínosem, tak ji předám zcela a zůstanu zastupitelkou. Prosím, neplacenou.