Vznikající vláda, v jejímž čele má stát premiér Petr Fiala, představila svou koaliční smlouvu. Klíčové jsou v tuhle chvíli především ekonomické otázky. Podle všeho jsme totiž vstoupili do období, které nebude vůbec jednoduché a ve kterém budeme čelit všem možným problémům. Ty se na nás už v tuhle chvíli valí. Důležité ovšem je, že vznikající kabinet si je uvědomuje a na celou řadu těchto věcí ve své koaliční smlouvě již reaguje a chce s nimi něco dělat.
Hned v úvodu koaliční smlouvy se celkem přesně popisuje, v jaké situaci se dnes nacházíme, a jsou zde také identifikovány hlavní výzvy a potíže, se kterými se nová vláda bude muset utkat a nějak si s nimi poradit: „Česká republika má za sebou nejtěžší období polistopadové historie. Naše země se musí vypořádat nejen s následky světové pandemie, ale i s následky bezohledné nezodpovědnosti předchozí vlády. Předchozí vláda za sebou nechává zemi s největším zadlužením v její historii a s vysokým růstem cen, především energií a nemovitostí. Zemi rozdělenou a zjizvenou zbytečnými sváry, rozdmýchávanými populistickou politikou posledních let,“ stojí v dokumentu.
Ten posléze dále pokračuje: „My, jako vláda vzešlá z voleb reprezentující většinu v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, víme, že je potřeba tyto rány zacelit. Že je nezbytné naši zemi vrátit do dobré kondice. Ozdravit nejen veřejné finance a poškozenou ekonomiku, ale také důvěru lidí ve stát a jeho instituce.“
Kromě rychle rostoucího státního zadlužení a velkých rozpočtových schodků je naléhavým problémem, který dopadá na české občany, zmiňovaný vysoký růst cen, především energií a nemovitostí. Inflace v září dosáhla 4,9 procenta, což bylo nejvíce od roku 2008, a podle všech vyhlídek a odhadů se bude zvyšovat i nadále.
Značnou pozornost vznikající vláda věnuje problematice bydlení. Právě jeho zdražování a nedostupnost na obyvatele České republiky dopadá zvlášť tíživě a výdaje spojené s bydlením rovněž tvoří velkou část aktuálně vysoké inflace. A bydlení nakonec prodražuje a činí ještě méně dostupným i současná snaha České národní banky s inflací bojovat, protože její zvyšování úrokových sazeb zase pro změnu zdražuje hypotéky.
Deset tisíc nájemních bytů ročně navíc
Formující se kabinet slibuje přinést řešení, která pomohou jak vlastnickému, tak nájemnímu bydlení včetně sociálního bydlení. Za nejdůležitější v současné době považuje zásadní zrychlení stavebního řízení. Neméně zásadní podle něj je podpořit v oblasti bydlení samosprávy. Vládní koalice tak chce upravit nový stavební zákon a jeho účinnost tak, aby bylo zajištěno rychlé, transparentní, digitální a občanovi blízké stavební řízení prostřednictvím Portálu stavebníka.
Rovněž plánuje přijmout zákon o podpoře bydlení, který nabídne obcím soubor volitelných nástrojů, jež umožní systematicky řešit bytovou situaci obyvatel. Dále chce připravit nové finanční nástroje na výstavbu dostupných nájemních bytů formou půjčky od Evropské investiční banky a garancí státu za úvěry. Budoucí vláda tak avizuje, že čtvrtý rok volebního období takto vybuduje 10 tisíc nájemních bytů ročně navíc. Kromě toho chce snížit DPH u výstavby či rekonstrukce bytů a domů, a to zdaleka není všechno. Opatření na podporu dostupnosti bydlení, která kabinet pod vedením Petra Fialy připravuje, je ještě mnohem více.
Z dalších kroků, které nová vládní koalice v oblasti ekonomiky chystá, stojí za zdůraznění zavedení valorizace daňové slevy na poplatníka. Opatření, které pozitivně dopadne na zaměstnavatele, je plánované snížení sociálního pojištění na straně zaměstnavatelů o dva procentní body, to ale bude zavedeno pouze za předpokladu konsolidovaných veřejných financí. Důležitá je i úprava daňových prázdnin se zastropováním výše příjmů pro rodiny, které čerpají rodičovský příspěvek nebo mají tři a více dětí. Za vyzdvižení stojí i možnost odečíst si do určité výše z daní platby za pečovatelské služby. A v neposlední řadě zásadní je slibované zrušení EET.
Pak tady máme velký rest, který se neustále odkládá, až to vypadá, že se ho skutečně nikdy nedočkáme, a to je důchodová reforma. Pokud ji vláda složená z koalice SPOLU a koalice Pirátů a Starostů už konečně prosadí, bude to mít z dlouhodobého hlediska jednoznačně pozitivní vliv na občany České republiky. To samé pak platí o stabilizaci veřejných financí.
Reforma penzijního systému
Ve výčtu kroků, ke kterým se nová vládní koalice zavazuje, je stabilizace veřejných financí hned na prvním místě a důchodová reforma se pak nachází na příčce třetí: „Jsou to lidé, kdo tvoří prosperitu naší země. Proto si každý zaslouží vědět, že má jistotu ve stáří. Připravíme takovou reformu, která zohlední zásluhovost a také podpoří mezigenerační solidaritu v rodinách. Reforma penzijního systému bude postavena na celospolečenském konsenzu, který zajistí dlouhodobou perspektivu,“ stojí v koaliční smlouvě ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a hnutí STAN.
Otázka samozřejmě je, zda se onen celospolečenský konsensus povede vytvořit, respektive, ohledně jaké konkrétní podoby penzijní reformy se ho podaří dosáhnout. Ve zmíněném dokumentu se pouze uvádí, že důchody by se měly skládat ze dvou hlavních složek a třetí dobrovolné.
Následně to koaliční smlouva rozvádí: „Základní garantovaná složka, jejíž výše by v každém případě měla reflektovat požadavky na důstojnost života ve stáří i finanční možnosti státu, se zvýší. Zásluhová složka bude vycházet z odvodů do systému a počtu vychovaných dětí. Třetí dobrovolná složka: Analýza současné efektivity podpory třetího pilíře. Zřízení státního či veřejnoprávního fondu inspirovaného Švédskem pro dobrovolné spoření nad rámec povinného sociálního pojištění. Dále dobrovolné soukromé penzijní spoření například ve formě účtu dlouhodobých investic.“
To ale samo o sobě ještě nezajistí udržitelnost penzí, která se otřásá v důsledku demografické změny, kdy přibývá lidí v důchodu a ubývá těch v produktivním věku. Stěžení je ovšem to, že formující se vláda, jak se zatím zdá, zodpovědně a odhodlaně přistupuje k řešení otázek, které bude muset v ekonomické oblasti řešit.
Bohužel její možnosti jsou vlivem toho, v jakém stavu jí státní kasu přenechává předchozí vláda, relativně omezené. A pokud mají koalice SPOLU a koalice Pirátů a Starostů splnit jeden ze svých hlavních předvolebních slibů – nezvyšovat daně – musí primárně hledat úspory na výdajové straně státního rozpočtu.