Budoucnost bez finančních starostí

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Jak lákavé je objednat si dovolenou v tropickém letovisku, když je už několik týdnů ponuré a chladné počasí, koupit si nový zimní kabát, protože žádný opravdu ještě nemáte, nebo si objednat jídlo, protože se vám nechce vařit? Pravděpodobně nesmírně lákavé a vsadíme se, že všechno výše uvedené je vám povědomé.

Samozřejmě, že žít tady a teď je úžasné a rádi byste si každý den užili naplno, ale co vaše finanční situace? Šetříte a investujete aktivně a šetříte s penězi, nebo je váš plat často pryč už po několika dnech? Pokud patříte do druhé skupiny, pak bychom vám rádi položili následující otázku: Přemýšlíte někdy o budoucnosti?

Spoření a investování

V dnešní době je stále více slyšet o lidech, kteří aktivně spoří a investují. Pokud ne v podobě kryptoměn jako je bitcoin nebo Shiba Inu, pak je to v podobě akcií nebo třeba nemovitostí. Také hnutí FIRE je mezi mladými lidmi stále známějším fenoménem, možná jste o něm slyšeli. FIRE je zkratka pro Financial Independence, Retire Early (finanční nezávislost, brzký odchod do důchodu) a zaměřuje se na investování a spoření peněz, abyste nakonec mohli odejít do předčasného důchodu. Jak? Tím, že budete žít velmi skromně a minimálně, abyste mohli více spořit a tyto úspory investovat. Pravděpodobně jste uhodli – čím úsporněji žijete, tím více můžete ušetřit, tím více můžete investovat a tím dříve můžete odejít do důchodu.

S tím souvisí výraz finanční nezávislost. Finanční nezávislost znamená, že váš pasivní příjem je vyšší než vaše fixní výdaje. Pasivní příjem lze generovat mimo jiné z výše zmíněných kryptoměn a akcií. V okamžiku, kdy váš pasivní příjem skutečně převýší vaše fixní výdaje, už v podstatě nemusíte pracovat. Koneckonců peníze, které vám přicházejí, aniž byste pro ně museli aktivně pracovat, už stačí mimo jiné na pokrytí hypotéky a nákupu potravin. Ale to nutně neznamená, že MUSÍTE přestat pracovat. Finanční nezávislost se koneckonců rovná i tomu, že žijete tak, jak chcete. A pokud vás práce činí šťastnými, můžete v ní pokračovat. Jen už ji v tu chvíli nepotřebujete k pokrytí svých stálých výdajů.

Pohádka, nebo zlý sen?

Výše uvedené může znít jako pohádka, ale měli byste si uvědomit, že pro dosažení tohoto cíle musíte hodně obětovat. Vždyť dovolená, návštěva restaurace a ten nový zimní kabát budou určitě mimo hru. Na mnoho let. Nakonec je to poměrně bezútěšný život, který vedete, ale s velkým cílem, že budete moci odejít do důchodu dříve. Jak rychle toho dosáhnete, závisí na tom, jak usilovně spoříte a kolik dokážete investovat. Někteří lidé mohou například odejít do důchodu v 50 letech, zatímco jiní se do něj mohou dostat již v 35 letech. Do té doby jejich životu dominuje FIRE a spontánní výlet nepřipadá v úvahu. Byli byste ochotni to udělat?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články