Budeme usilovat o to, aby král Karel III. dorazil do Česka co nejdříve, prohlásil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Premiér Petr Fiala (ODS) bude společně s prezidentem Milošem Zemanem usilovat o to, aby britský král Karel III. co nejdříve přijel na návštěvu České republiky. Předseda vlády to na dotaz deníku FORUM 24 řekl na tiskové konferenci po pohřbu královny Alžběty II.

Sám premiér totiž britského panovníka pozvat nemůže, podle protokolu tak musí učinit prezident. „Pokud vím, pan prezident Zeman to udělal ve svém dopise, ve kterém královi Karlovi III. blahopřál. Samozřejmě se ještě s panem prezidentem domluvím, jak to udělat, aby se návštěva mohla uskutečnit co nejdříve,“ popsal Fiala, který na pohřbu zastupoval prezidenta Miloše Zemana.

Truhla s ostatky královny Alžběty II. před
Westminsterským opatstvím (The Royal Family / se souhlasem)

Zastoupení České republiky na smutečním obřadu, kterého se zúčastnili státníci z celého světa, podle něj bylo důležité. Státní pohřeb nejdéle vládnoucí panovnice v britské historii podle Fialy proběhl v důstojné atmosféře. „Ta účast z jednotlivých zemí ukazuje, jaké obrovské vážnosti a úctě se královna Alžběta těšila prakticky v celém světě,“ řekl s tím, že to bylo vidět i přímo v Londýně na britských občanech.

Fiala hovořil i o recepci hlav států v Buckinghamském paláci, která proběhla v neděli 18. září. Zde pak vyjádřil za republiku novému britskému králi Karlovi III. hlubokou účast. Premiér dodal, že panovníkovi připomněl své návštěvy v České republice i zastávku na Masarykově univerzitě v době, kdy byl Fiala jejím rektorem, což si podle něj Karel III. pamatoval. Král v rozhovoru s předsedou české vlády zmínil několik projektů, které v Česku podpořil, například rekonstrukci barokních zahrad v Praze.

Předseda vlády doplnil, že vzhledem k tomu, o jakou se jednalo příležitost, nebylo příliš prostoru na bilaterální jednání s ostatními státníky. Český premiér, který v pondělí ve Westminsterském opatství seděl za americkým prezidentem Joem Bidenem, dodal, že Česko podle něj mělo výsadní místo na státním pohřbu, což ukazuje na jeho pozici. „Jsem rád, že Česká republika měla takové čestné místo. Ukazuje to, jaké pověsti a pozici se dnes Česká republika těší,“ řekl Fiala s tím, že se s Bidenem na místě pozdravil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články