Bulharská ministryně vymyslela, jak převeze Brusel s dotacemi – nic jim nepoví!

Jestli se pochlubíme, jací jsme podvodníci, tak přijdeme o dotace. Bulharská ministryně zemědělství Desislava Taneva
 (FB)

Jestli se pochlubíme, jací jsme podvodníci, tak přijdeme o dotace. Bulharská ministryně zemědělství Desislava Taneva | FOTO: FB

Andrej Babiš může jásat – nejsme v tom sami, také Bulharsko podvádí evropské partnery s dotacemi! Svědčí o tom video, na němž bulharská ministryně zemědělství Desislava Tanevová radí pěstitelům ovoce a zeleniny, aby mlčeli o programu financovaném z EU, který je zjevně plný nesrovnalostí.

„Trvejme na tom, že žádné takové podvody nemáme, že je všechno v pořádku, protože jinak nám to (financování) zastaví. Pěstitelům jsme vyhověli, a teď se budeme chlubit, jací jsme podvodníci? To nám pak zítra řeknou, že bychom tuto pomoc vůbec neměli dostávat!“ vysvětluje Tanevová organizačnímu tajemníkovi bulharské asociace pepře Georgi Vassilevovi na videu, které zveřejnil investigativní server Bivol a na něž upozornil server Euractiv.

Přístup bulharské vládní političky k partnerům z Evropské unie je nápadně podobný postojům, jaké vůči institucím EU zaujímá i Andrej Babiš a jeho družina. Ti čelí podezření, že vyvádějí dotační prostředky z fondů EU a v rozporu s jejich určením pro malé a střední podniky z nich financují tu konferenční centrum a luxusní sídlo, tu obří linku na toastový chléb, obojí v řádu vysokých desítek milionů korun, v druhém z uvedených případů dokonce 100 milionů korun.

Ministryně Tanevová podobně jako Babiš spatřuje národní zájem v krytí podvodů s tím vysvětlením, že jejich vyšetření by ohrozilo další dotace. Nejspíše ano. Chyba je ovšem v tom, že zachování plynulého přísunu dotací i za cenu toho, že jejich valná část skončí v kapsách podvodníků, hospodářství natož společenské poměry v žádném státě ještě nijak zásadně nepozvedlo.

Vzácná shoda je i v tom, jak Tanevová a její český kolega Babiš reagují v případě, že jsou chyceni při činu. V okamžiku, kdy se video bulharské ministryně s jejím hanebným návodem objevilo na veřejnosti, svolala Tanevová zvláštní briefing, na němž prohlásila, že nahrávka byla „vyňata z kontextu rozhovoru“ a že se jedná o politický útok. Kdo a proč útočí, už ale nevysvětlila, natožpak aby pomohla objasnit okolnosti podvodů, k nimž se na nahrávce vyjadřuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články