Bulharská prokuratura obvinila tři neúspěšné ruské traviče

Trojice ruských travičů. Jejich krycí jména z fotek brzy nahradí Bellingcat skutečnými  (Bellingcat)

Trojice ruských travičů. Jejich krycí jména z fotek brzy nahradí Bellingcat skutečnými | FOTO: Bellingcat

Agentům ruských tajných služeb jako by se poslední dobou ani nechtělo pracovat v utajení. Po dekonspirování travičů ze Salisbury a chycení střelce v Berlíně, proslavili v pátek bulharští prokurátoři trojici dalších „nenápadných“ ruských travičů.

Dotyčnou trojici obvinili bulharští prokurátoři z pokusu o vraždu tří Bulharů, které se měli pokusit otrávit. Zmíněné případy navíc kriminalisté vyšetřují se zřetelem na možné souvislosti s pokusem o vraždu bývalého agenta Sergeje Skripala nervovým jedem. Prokurátoři na případu spolupracují s americkými i britskými službami.

Bulharské úřady obvinily Sergeje Vjačeslavoviče Fedotova, Sergeje Viktoroviče Pavlova a Georgije Gorškova z pokusu o vraždu majitele továrny na zbraně Emiliana Gebreva a další dva Bulhary na přelomu dubna a května 2015 v Sofii. Své oběti měli v plánu „otrávit blíže neurčenou organofosforovou sloučeninou, a to způsobem nebezpečným životům mnoha dalších lidí“.

Prokurátoři dotyčné muže obvinili v nepřítomnosti. Upřesnili, že cestovali pod falešnou identitou a že momentálně žijí v Moskvě. Zmíněný Fedotov přitom podle prokurátorů uváděl iniciály D. V. S., které odpovídají jménu Denise Vjačeslavoviče Sergejeva, vysokého důstojníka ruské vojenské zpravodajské služby GRU, který v zahraničí používal jméno Sergej Fedotov, jak zjistili novináři z mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat. Ti také na příští týden avizují, že uveřejní skutečná jména ruských agentů.

V říjnu 2018 zmínil ruský zpravodajský server Fontanka Fedotovovo jméno coby podezřelého v případě pokusu o otravu bývalého agenta Sergeje Skripala. „Ty muže jsme identifikovali.  Jména, která jsme odhalili, odpovídají těm, s nimiž jsme už delší dobu pracovali. Iniciály, které jsme rovněž zveřejnili, představují jejich skutečnou identitu,“ cituje agentura Reuters vyjádření prokuratury v Sofii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]