Burkini k nám do bazénu nepatří, vzkazují západočeská koupaliště

Facebook

Ilustrační foto | FOTO: Facebook

Českem hýbe „kauza“ koupání v burkinách, plavkách, které používají muslimové a jež zahalují téměř celé tělo. V pražských Čestlicích to není problém, ale to neznamená, že se s touto praxí setkáme automaticky i jinde v republice. Například v západních Čechách by plavce v burkinách do bazénu nepustili.

Provozovatelé koupališť v západní části republiky, třeba konkrétně v Plzni, mají s povolením, v čem se mohou jejich návštěvníci osvěžit, jasno. „Provozní řád takovou alternativu neumožňuje a zatím jsme o jeho změně neuvažovali. Pokud nám město jakožto majitel dá pokyn, abychom novinku začlenili, uděláme to,“ uvedl pro Deník.cz ředitel Tomáš Kotora.

Další provozovatelé hovoří ve stejném duchu a upozorňují, že stejně jako v burkinách, nebudou pouštět ani návštěvníky v tričku. V KV Areně v Karlových Varech se nevykoupete ani v bermudách. Plavky musejí být čisté a z hladkého materiálu bez záhybů a kapes.

Navzdory pražské zkušenosti se zdá, že návštěvník v burkinách není v českém bazénu nic obvyklého. „Zatím jsme se nesetkali s tím, že by někdo na koupaliště nebo do bazénu přišel v oděvu zakrývajícím obličej. V provozním řádu máme uvedeno, že je možné se koupat v oděvu určeném ke koupání. Může zakrývat jakoukoli část těla,“ říká Kamil Báča, vedoucí plaveckého bazénu a koupaliště v Tachově.

Problémem ale evidentně není náboženský motiv, ale spíš nevhodnost oděvu, který v bazénu nemá co dělat. „I plavky mohou mít dlouhou nohavičku, ale musí být z elastického a přiléhavého materiálu. Různé kraťasy či bermudy, ačkoliv je trhovci prodávají pod označením plavky, plavkami vůbec nejsou,“ upozorňuje Jiří Houška, ředitel domažlického bazénu.

„Pokud je někdo nosí na koupání v moři nebo rybníku, je to jen jeho věc. Tam ale neplatí přísné hygienické předpisy jako u bazénů a akvaparků. Šortky z plátna či bavlny, s kapsami, zipy, kovovými knoflíky či jinými ozdobami ničí zařízení bazénu a výrazně zhoršují kvalitu vody,“ dodává.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner