Burmský spisovatel zadržen kvůli údajné urážce buddhismu

Eric Drooker

Spisovatel Htin Lin Oo byl zadržen a hrozí mu odnětí svobody, protože protestoval proti zneužívání náboženství na podporu diskriminačních a extremistických názorů. Organizace Amnesty International se domnívá, že se jedná o vězně svědomí, který musí být bezpodmínečně a okamžitě propuštěn.

Htin Lin Oo jakou je spisovatel a člen Národní ligy pro demokracii, což je hlavní barmská opoziční strana. 23. října 1914 hovořil ve městě Chaung-U na literární akci, kde kritizoval používání buddhismu k prosazování diskriminace. Projev, který trval asi 2 hodiny, slyšelo kolem pěti stovek lidí. Přibližně desetiminutové z události se objevilo na sociálních sítích. Obsah videa vzbudil pobouření u některých buddhistických skupin. Spisovatel byl obviněn 4. prosince poté, co na něj byla podána stížnost ze strany městských úředníků. Byl obviněn za urážky náboženství podle § 295 barmského trestního zákona a ze zraňování náboženských citů podle § 298, za což může dostat trest až do dvou let odnětí svobody. Spisovatel byl zadržen při prvním soudním slyšení 17. prosince poté, co mu byla odepřena možnost kauce. Další soud se očekává na konci ledna.

Spisovatel se brání, že desetiminutové video vytrhává věci z kontextu. Je ale ochoten diskutovat s buddhistickými mnichy o tom, co řekl. Buddhismus je náboženstvím asi 80 procent obyvatel. Křesťanů je v zemi asi sedm procent.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]