Byl bych nerad, kdybychom museli posuzovat ústavní žalobu na prezidenta, říká Rychetský

Pavel Rychetský (Pavel Hofman / se souhlasem autora)

Pavel Rychetský | FOTO: Pavel Hofman / se souhlasem autora

Hostem nedělních Otázek Václava Moravce byl předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský. Mezi probíraná témata patřilo působení Marie Benešové jako ministryně spravedlnosti v souvislosti s některými jejími výroky i koncem nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana či možná ústavní žaloba na Miloše Zemana.

Právě při debatě o tomto problému zřejmě Rychetský, jako častý kritik hlavy státu, mnohé překvapil. Nechtěl bych, aby se něco takového stalo a většina senátorů se souhlasem poslanecké sněmovny podala žalobu na prezidenta. Skutečně bych byl velmi nerad, řekl předseda Ústavního soudu, který by tuto žalobu musel projednávat.

()

Podle Rychetského by totiž do rozhodování patnácti soudců vstoupily i emoce, jak z jedné, tak z druhé strany. Nehledě na tu ostudu, kterou bychom měli. Nevím o zemi, kde by na prezidenta ve funkčním období taková žaloba mířila, sdělil.

Moderátor Václav Moravec se také zajímal o Rychetského názor na působení Marie Benešové na ministerstvu spravedlnosti. V souvislosti s tím zmínil dva roky starý výrok šéfa ÚS o tom, že Benešová není pro českou justici hrozbou, a dotázal se, zda na něm stále trvá. 

Podle předsedy ÚS je celá záležitost složitější. Některé výroky Marie Benešové nejsou vhodné, někdy jsou nepřijatelné. Ale já stále doufám, že se naše justice dokáže takovým útokům ubránit, myslí si Rychetský. Zároveň však připomněl, že je třeba dávat pozor na všechny signály, které by avizovaly jakékoliv tendence justici ovlivňovat. 

Rychetský se také vyjádřil k demonstracím za svobodu naší justice. Smekám klobouk, nikde ve světě se nemanifestuje za soudy, tohle je neskutečné, řekl předseda Ústavního soudu ČR.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]