Byl jsem unesen na Krym. Jak Babiš udělal z vlastního syna bílého koně

Andrej Babiš mladší před svojí výpovědí u Městského soudu v Praze. (ČTK / Vondrouš Roman)

Andrej Babiš mladší před svojí výpovědí u Městského soudu v Praze. | FOTO: ČTK / Vondrouš Roman

V kauze Čapí hnízdo zůstává řada bílých míst. V květnu 2018 přinesl server Neovlivní zprávu, že policie vyšetřovala podezření z únosu Andreje Babiše mladšího do ciziny na anektovaný Krym a později Donbas.

Premiérův syn odcestoval na Ukrajinu na podzim 2017 v době, kdy mu s dalšími podezřelými v kauze dotačního podvodu hrozilo sdělení obvinění. Časová souvislost je velmi nápadná, stejně jako výběr dlouhého pobytu na sporném území, nedostupném českými úřady.

Andrej Babiš (ANO) (Profimedia)

Za nelegální překročení ukrajinských hranic hrozil juniorovi postih. I proto působila pozdější premiérova legenda, že tam jeho syn letěl na výlet s přítelkyní lovit ryby, krajně nevěrohodně. To potvrdil e-mail Babiše juniora, který zaslal ze svého mobilu policii v lednu 2018.

„Byl jsem unesen na Krym. Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo,“ stálo v e-mailu, který začala prověřovat Obvodní policie Prahy 1. Vyšetřování únosu probíhalo během čistek první Babišovy vlády v bezpečnostních složkách, kdy vyšetřovatelé Čapího hnízda ztráceli krytí svých nadřízených.

Případ únosu dvakrát odložen

Únos neprověřoval Nevtípilův tým, což by mělo logiku. Policie kontaktovala Babišovy právníky, kteří ji ujistili, že je všechno v pořádku. Stačilo doložit fotografii juniora s matkou pořízenou v Bratislavě, kam byl narychlo převezen z Donbasu svým průvodcem ruského původu Petrem Protopopovem. Poté policie případ odložila, aniž nestandardně osobně vyslechla oznamovatele únosu.

Na podzim 2018 zveřejnil portál Seznam Zprávy výpověď Babiše juniora ze švýcarské Ženevy. „Z toho člověka mám strach,“ řekl o Protopopovovi, jemuž premiér naopak poděkoval za vzornou péči. „On zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel kvůli Čapímu hnízdu. On mi řekl na Ukrajině: Já i tvůj otec uděláme všechno pro to, abys byl zavřený (v psychiatrické léčebně).“

Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

Babiš mladší dobře nevycházel ani s psychiatričkou Ditou Protopopovou, manželkou svého „hlídače“, oba s vazbami na Agrofert. Bez jeho vědomí předala lékařka policii jeho zdravotní zprávu, na jejímž základě žádali Babišovi právníci o zastavení juniorova stíhání. Následně povýšila. Premiér ji jmenoval tajemnicí vládní rady pro duševní zdraví a věnuje se reformě psychiatrické péče.

Premiér Babiš označil mediální zájem o svého syna za „hyenismus“, jelikož je podle jeho slov těžce nemocný schizofrenik. To mu však nebránilo poslat jej na neznámé a nebezpečné území bez lékařského doprovodu s člověkem, se kterým si nerozuměl.

Poté, co musel junior z Ukrajiny odcestovat, žije ve Švýcarsku, přičemž si předtím v Česku koupil dům. Má švýcarské občanství, které se nezískává snadno. Uchazeč musí mimo jiné splnit desetiletou podmínku pobytu a vykonat složité zkoušky.

Vše nasvědčuje eminentnímu zájmu, aby Andrej Babiš mladší zůstal za hranicemi a nemluvil o svém angažmá v transakci Čapí hnízdo. Nepodařilo se ho vyslechnout ani jako svědka a jeho trestní stíhání bylo loni zastaveno. V únoru 2021 byl podruhé odložen případ jeho zavlečení na Krym, kauza směřuje do vytracena.

Zločiny Andreje Babiše, na které se nesmí zapomenout. Čtěte na webu babisovyzlociny.cz.

Líbí se vám tento článek? Podpořte svobodná a nezávislá média. Váš finanční dar můžete zaslat na sbírkový účet 4095439339/0800. Díky těmto příspěvkům můžeme přinášet obsah bez pomoci jakéhokoli oligarchy a šířit jej.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články