Byla to apokalypsa. Lidé si zachraňovali holé životy, říká ředitel hodonínské nemocnice

Silná bouře se 24. června 2021 přehnala Moravskou Novou Vsí na Břeclavsku (ČTK)

Silná bouře se 24. června 2021 přehnala Moravskou Novou Vsí na Břeclavsku | FOTO: ČTK

Na jižní Moravě, kterou se prohnala silná bouře, evidují záchranáři až 150 zraněných. Hodonínská nemocnice oznámila, že někteří ze zraněných zemřeli. Počet ale neuvedla. Na některé lidi se zřítily domy či popadaly stromy. Pátrají po nich záchranáři. I ti uvedli, že budou oběti na životech.

„Můžeme říct, že jsou oběti na životech. Přesná čísla nevíme,“ řekla Právu mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková. Podle ní zůstali lidé zavaleni pod zřícenými domy a je stále mnoho míst, kam se záchranáři zatím vůbec nedostali. Ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík řekl, že ošetřili asi 200 zraněných.

Tornádo ničilo vše, co mu přišlo do cesty (ČTK)

„Rozhodně jsme tady ale měli více než desítky lidí, možná to mohlo být odhadem i 200. Naváželi je sem záchranáři, hasiči i příbuzní auty,“ uvedl Tesařík. Podle něj vypadala situace jako na bojišti. „Byla to apokalypsa. Všude byla krev a bezmocní lidé v slzách. Zachraňovali si holé životy a přišli o střechu nad hlavou,“ uvedl Tesařík.„Povoláváme další pomoc, pomáhá nám armáda, sousedé z Rakouska, Slovenska, máme 150 zraněných, zavalené v budovách,“ řekla v České televizi mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová. Podle mluvčího hasičů Jaroslava Miklošky je vážně poničeno sedm obcí. Na místo míří týmy USAR specializované na vyhledávání osob v troskách. Zranění lidé jsou také v autech, která v bouřce havarovala, některá se převrátila. V nemocnici v Břeclavi je nyní asi 50 lidí zraněných při bouřkách, sanitky přivážejí další. Jižní Moravou se prohnala silná bouře, na Hodonínsku se hovoří i o tornádu. Záchranáři v oblasti vyhlásili čtvrtý stupeň mimořádné situace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]