Bylo by divné, aby Zdenu Mašínovou vyznamenal bývalý komunista

Eric Drooker

Čtrnáct osobností, z toho polovina in memoriam, bude v pondělí v Kutné Hoře vyznamenáno Cenou Václava Bendy za boj proti nacistickému či komunistickému režimu. Ceny posedmé udělí Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Pozornost vzbuzuje především jedna z oceněných Zdena Mašínová, sestra bratří Mašínů, jejichž skupina v roce 1953 při útěku z komunistického Československa zabila šest lidí z ozbrojených složek státu. Její otec byl legendární účastník protinacistického odboje Josef Mašín, který byl za války popraven. Její matka Zdena zemřela v komunistickém vězení. Po útěku bratrů do zahraničí byla sestra Zdena několik měsíců ve vězení a pak stále sledována StB.
Činnost bratří Mašínů je předmětem kontroverzí, které rozdělují nejen stoupence starého režimu a jeho odpůrce, ale také samotné antikomunisty. Někteří souhlasí s ozbrojeným odporem proti režimu, ale nelíbí se jim ten způsob, jaký zvolili samotní Mašínové. To je teď ale jiná otázka.
Zajímavá je jedna okolnost kolem současného ocenění. Kromě představitelů ÚSTR měl ocenění předávat také hejtman Miloš Petera (ČSSD), který byl podle zjištění serveru Echo24.cz dva roky členem KSČ. Hejtman se ale akce neúčastní kvůli tomu, že má prý jinou práci, uvedl server.
Bylo by skutečně pozoruhodné a tak nějak české, kdyby bývalý komunista dával vyznamenání zrovna paní Mašínové. Je dobře, že z toho nejspíš sám vycouval. Toho rozmlžování totalitní minulosti by už skutečně bylo příliš. Šlo to však, pochopitelně v ideálním případě, vyřešit i jinak.
Třeba kdyby hejtman řekl: „Myslím, že paní Mašínová si vyznamenání zaslouží, ale že by se třeba cítila divně, kdyby ho měla dostat od někoho, kdo byl v komunistické straně. Proto je společensky a psychologicky vhodné, abych v tomto případě zůstal stranou.“
A pak aby popřál všechno nejlepší. Společenská atmosféra by se hned zlepšila.
Nejsme tu od toho, abychom vytvářeli PR levicových hejtmanů, ale tohle napadne každého bez ohledu na barvu dresu. Zatím žijeme v zemi, kde jsou v rozmezí pár dní odměňováni protikomunističtí odbojáři i bývalí komunističtí ministři. Je to tak trochu blázinec. Vlastně ne jen trochu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články