Bylo by lepší je zastřelit, pronesl starosta Poděbrad z hnutí STAN směrem k Romům

Starosta Poděbrad Jaroslav Červinka (STAN) (Hnutí STAN / se souhlasem)

Starosta Poděbrad Jaroslav Červinka (STAN) | FOTO: Hnutí STAN / se souhlasem

O pořádné pozdvižení se postaral starosta města Poděbrady Jaroslav Červinka (STAN). Na červnovém jednání zastupitelstva totiž vyprávěl historku, ve které se rasisticky vyjadřoval na adresu Romů. V minulosti prý pronesl památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Později se Červinka za svá slova omluvil. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan výrok označil za absolutně nepřijatelný.

Možná, že jsem jeden z mála nebo jediný starosta, který dostal kdysi dávno od přednosty okresního úřadu důtku, že jsem rasista. Já rozhodně nepodporuju nepřizpůsobivé a ta důtka byla tehdy docela velká sranda. Před příslušníkem Policie České republiky, když se řešila dopravní nehoda, kterou způsobili psi vlastnění romským spoluobčanem, jsem přijel, identifikoval jsem, určil jsem vlastníka,“ vyprávěl historku z roku 2001 starosta Poděbrad. Podle něj policie nechtěla záležitost řešit, protože majitelem psa byl Rom. 

„Já jsem pak pronesl onu památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Policajt mi řekl, že by se neměli střílet, že ti psi za to nemůžou. A já jsem pronesl, že jsem neměl na mysli ty psy. V pátek odpoledne. V pondělí jsem byl na policii a podával vysvětlení, že mám sklony k rasismu a že chci naše spoluobčany střílet. Tak to úplně nebylo. Bylo to tak, že to chci řešit a nechci trpět tyhle věci. Nepořádku a nečistoty,“ uzavřel historku Červinka.

Starosta těmito slovy reagoval na příspěvky místních občanů, kteří si stěžovali na problémovou rodinu v sousedství. Ta se podle jejich slov chová vulgárně, agresivně a obtěžuje své okolí. Video z jednání zastupitelů, na kterém starosta na více než dvacet let starou událost vzpomíná, koluje na sociálních sítích.

Červinka se později za svá slova omluvil. „Můj výrok o Romech byl hloupý před dvaadvaceti lety, kdy jsem ho řekl, i teď, když jsem na tu záležitost vzpomínal. Omlouvám se všem, koho se mohl oprávněně dotknout,“ napsal starosta Poděbrad na facebooku.

(Týdeník FORUM)

„Kdo mě zná a zná moje působení v čele radnice, ví, že ve skutečnosti jakoukoliv formu násilí za řešení nepovažuji. A to ani v nadsázce,“ pokračoval Červinka. Zároveň dodal, že jeho slova neměla vyznít tak, že by chtěl někoho střílet. „Špatně jsem to formuloval,“ dodal.

Vyjádřením se zabývala středočeská organizace STAN. „Od výroku se distancovala, ale akceptovala omluvu starosty Červinky, kterou zveřejnil na svém facebooku,“ řekla deníku FORUM 24 mluvčí hnutí STAN Sára Beránková. „Výroky jsou absolutně nepřijatelné,“ reagoval na slova starosty také předseda hnutí a ministr vnitra Vít Rakušan.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články