Pražští policisté začali prověřovat úterní incident během jednání u Městského soudu v Praze, kdy podporovatelé dezinformátorky Jany Peterkové vylomili dveře do jednací síně, pro podezření z výtržnictví. Policie o tom informovala na sociální síti.
„Případem se zabývají kriminalisté pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví. Do budoucna nevylučují ani možnost případného rozšíření prověřování o další trestný čin,“ oznámili na twitteru policisté.
Dav příznivců dezinformátorky Jany Peterkové, které soud uložil dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou za šíření poplašné zprávy v době koronavirové pandemie, vylomil v úterý dveře do jednací síně. Na chodbě skandoval hesla o gestapu a fašistickém státě.
Přivolaná policie na místě zadržela dva muže, jednoho ze soudu odvezla za asistence záchranářů k ošetření do nemocnice. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) označil zásah policie a justiční stráže za profesionální.
„Předpokládám, že osoby budou ztotožněny, bude zahájeno příslušné řízení. Jestli bude trestní, nebo přestupkové, záleží na posouzení policie a státního zastupitelství podle míry provinění,“ prohlásil po středečním jednání vlády ministr Blažek.
Kabinet Petra Fialy (ODS) se na svém zasedání celým incidentem zabýval. Jednání vlády se zúčastnili i generální ředitel vězeňské služby a první náměstek policejního prezidenta. Podle Blažka je výsledkem diskuse, že není potřeba přijímat normativní opatření, zlepšit lze ale informovanost pro lepší předvídání a předcházení možným incidentům.
Blažek zároveň oznámil, že viděl záběry i zevnitř místnosti, nikoli pouze z chodby soudu, a z nich vyplývá, že členů justiční stráže bylo přítomno více než dva. Za důležité také považuje, že jednání bylo pouze přerušeno a později byl vynesen rozsudek. Dav tak podle ministra jenom upoutal mediální pozornost.
Také podle ministra vnitra Rakušana policie zasáhla velmi rychle a dobře, neboť byly zajištěny osoby stojící za incidentem a soudní proces mohl později pokračovat. Na středečním jednání kabinetu podle něj ministři apelovali na ještě větší obezřetnost, aby se justiční stráž a policie s danými soudy pokoušely vytipovávat dopředu citlivé případy, kde by k bezpečnostním incidentům mohlo dojít.
Podle vicepremiéra není možné, aby policie byla na soudech přítomna stále. „To je v kompetenci justiční stráže,“ prohlásil Rakušan s tím, že policie je ale připravena i ve větší míře než dosud zajistit dopředu přítomnost hlídek v blízkosti soudu, kde by riziko hrozilo.