Bývalá novinářka založila konspirační antivaxerský web. Stojí za ním Babišův redaktor

Marek Přibil (Profimedia)

Marek Přibil | FOTO: Profimedia

Markéta Dobiášová se v posledních měsících „proslavila“ svým obviněním novináře České televize Marka Wollnera, že odmítal vysílat její reportáž o tzv. kauze Lysolaje. Po tomto sporu ji začala hojně citovat proruská média, ale také třeba předseda SPD Tomio Okamura. Dobiášová má nyní nový web infakta.cz, na kterém publikuje antivaxerské konspirační teorie. Za vytvořením webu stojí firma dalšího bývalého novináře Marka Přibila, který je známý z nahrávek Skupiny Šuman. S tehdejším ministrem financí Andrejem Babišem se na nich měl domlouvat na konkrétních textech pro Mf DNES, kde pracoval.

Tvrzení Dobiášové o tom, že se Wollner pokusil zamést pod koberec její kauzu, využil jak Okamura, tak také předseda Přísahy Robert Šlachta nebo šéf hnutí ANO Andrej Babiš v rámci útoků na Českou televizi a zejména na pořad Reportéři ČT. Předseda SPD dokonce Dobiášovou citoval v poslanecké sněmovně.

()

Někdejší novinářka po odchodu z České televize vystřídala několik redakcí, avšak nikde údajně „zakázanou“ kauzu nezveřejnila. Přesto i nadále tvrdí, že jí bylo zabráněno vše napsat. Před nějakou dobou oznámila, že již nebude pracovat v „mainstreamových médiích“ a že chce psát „pravdu“. Ta se dle jejího zaměření týká zejména názorů na očkování, proti kterému bojuje.

Tuto „pravdu“ Dobiášová prezentuje skrze svůj nový web infakta.cz. Zde najdeme nejen text o Lysolajích, ale články zaměřené právě na očkování. Proti tomu se zakladatelka webu vymezuje dlouhodobě, v lednu tohoto roku například vystoupila na „1. československé konferenci covid-19“ o roli médií v době pandemie. Tvrdila zde, že byla cenzurovaná. Pro představu, o jakou konferenci se jednalo, přinášíme jména některých účastníků, jak je zveřejnil server Manipulátoři.cz: Samotná konference se konala 27. ledna a objevily se na ní známé osobnosti vystupující proti protiepidemickým opatřením a proti očkování jako Soňa Peková, Jitka Chalánková, Hana Zelená, Andrea Málková nebo Ján Lakota. Konferenci pořádal spolek Pro Liberte Tomáše Nielsena a Jany Zwyrtek Hamplové. Vše pod patronací Nadačního fondu Svědomí národa, což je antivaxerská platforma šířící narativy ruské propagandy.

Na webu infakta.cz je ale zajímavé ještě něco jiného – to, kdo za ním stojí. Na tento fakt shodou okolností upozornil také Marek Wollner. Jde o Marka Přibila, který je známý díky své novinářské práci, během níž spolupracoval s Andrejem Babišem při psaní textů, které mířily proti jeho politickým konkurentům. „A je to venku, jak se teď s oblibou říká. Marek Přibil, kterého vyhodili z MfD, protože s Andrejem Babišem domlouval články na diskreditaci konkurenčních politiků (například Milana Chovance), stojí jako spolutvůrce za novým webem Markéty Dobiášové. Doména pribilproduction.com figuruje přímo na webu infakta.cz jako technická podpora. Druhá Přibilova společnost, PressPort Agency, vytvořila infakta.cz po technické stránce a web využívá i její redakční systém. Marek Přibil se k webu hlásí i jako autor,“ uvádí Wollner.

(Štěpán Mareš / Týdeník FORUM)

Novinář ČT správně upozornil, že Přibil své autorství netají. „Webové stránky infakta.cz vytvořila po technické a designové stránce PressPort Agency. Web je nyní v základní fázi a zpřístupněný z deseti procent, nicméně již plně funkční. Budeme ho po technické stránce zdokonalovat v průběhu nadcházejících měsíců a můžete se těšit na moderní design celé řady nových rubrik i na mnohá vylepšení a funkce,“ slibuje Přibilova agentura. O webu píše: „Web infakta je nové médium, spuštěné v říjnu 2022, které bude jako první v republice zveřejňovat informace věcným a nestranným způsobem. Fakticky.“

Marek Přibil v roce 2017 figuroval na nahrávkách Skupiny Šuman. Dozvěděli jsme se díky tomu, že se s Babišem domlouval na tom, kdy zveřejnit v Mf DNES, která patří do holdingu Agrofert, články proti sociální demokracii. Přibil také Babišovi přinesl živý spis, ze kterého chtěl vytvořit další texty. Bylo zjevné, že Babiš se se svými redaktory běžně scházel a společně ladili taktiku. Nyní tentýž Přibil spolupracuje s novinářkou, jejíž kroky taktéž hrály Babišovi do karet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články