Bývalému Trumpovu poradci Bannonovi hrozí vězení, nebo pokuta

Steve Bannon. (commons.wikimedia.org/CC-BY-SA 3.0/Gage Skidmore)

Steve Bannon. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC-BY-SA 3.0/Gage Skidmore

Steve Bannon byl jako bývalý Trumpův poradce předvolán před výbor, který vyšetřuje útok na americký Kapitol z 6. ledna. Na schůzku se nedostavil což má nyní následky.

Německý web Spiegel.de píše, že pravicově populistický stratég Steve Bannon čelí trestněprávním důsledkům za to, že odmítl vypovídat před americkým Kongresem ohledně útoku na Kapitol 6. ledna. „Bývalý poradce exprezidenta Donalda Trumpa se ve čtvrtek 6. ledna navzdory předvolání nedostavil před parlamentní vyšetřovací výbor. Předseda výboru Bennie Thompson v reakci na to uvedl, že komise takové chování nebude tolerovat. Oznámil, že proti Bannonovi zahájí řízení pro obstrukce Kongresu.“

Koalice SPOLU ()

Výbor se jím bude poprvé zabývat v úterý večer. Sněmovna reprezentantů by pak musela na plenárním zasedání rozhodnout o předání obvinění proti Bannonovi ministru spravedlnosti. Ten by pak musel rozhodnout o obžalobě. Bannonovi by teoreticky mohlo hrozit až dvanáct měsíců vězení, pravděpodobnější je však pokuta.

Radikální Trumpovi příznivci vtrhli do Kapitolu v lednu, když zde mělo být 3. listopadu stvrzeno volební vítězství demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách. Během chaosu zemřelo pět lidí.

Spiegel.de píše: „Sněmovna reprezentantů ovládaná Bidenovými demokraty následně zřídila vyšetřovací výbor, který měl odhalit pozadí útoku na Kapitol. Vyslechnuti mají být mimo jiné bývalí spolupracovníci republikánů, kromě Bannona také bývalý šéf Trumpova štábu Mark Meadows. Trump po nich však chce, aby odmítli vypovídat. Bývalý prezident se dovolává takzvaného výkonného privilegia, které mu umožňuje některé informace nezveřejňovat. Demokraté tvrdí, že toto privilegium platí pouze pro úřadující prezidenty, ale ne pro bývalé.“

Trump doposud svou volební porážku od Bidena neuznal. Pětasedmdesátiletý prezident nadále šíří nepravdivé tvrzení, že byl o druhé funkční období připraven masivními volebními podvody. Trump, který se stále těší velké popularitě mezi stranickou základnou, opakovaně veřejně naznačoval možnou kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2024.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]