Bývalí Babišovi voliči: Věřili jsme, že je bohatý, a tak nepotřebuje krást

(Revue FORUM)

V roce 2013 volili Andreje Babiše úplně jiní lidé než dnes. Většinou pravicově orientovaní, z velké části zklamaní z tehdejšího vývoje politické situace. Ale také lidé, kterým média, na něž do té doby spoléhali, neposkytla dostatek faktů, aby jejich volba byla opravdu informovaná. Hovořili jsme s mnoha z nich a v aktuálním vydání Revue FORUM přinášíme souhrn důvodů, proč v roce 2013 volili tak, jak volili, a proč je tomu dnes jinak. Jako hlavní téma časopisu jsme zvolili vybrané rozhovory a deník FORUM 24 nyní přináší ukázku: Rozhovor s podnikatelem Miloslavem Cváčkem, který je dnes spoluorganizátorem demonstrací proti vládě Andreje Babiše.

Proč jste ve volbách v roce 2013 volil Andreje Babiše a jaké naděje jste do něho vkládal?

Od samého počátku jsem sledoval vstup pana Babiše do politiky pod hlavičkou ANO, kdy jsem ho vnímal jako poctivého úspěšného podnikatele, který by mohl významně vylepšit politické klima v ČR, přičemž jsem neznal jeho minulost a jeho podnikatelský příběh, který mě vždy u úspěšných lidí zajímá. 

Koho jste volil dříve a čím vás tato strana zklamala?

Jako podnikatel jsem volil pravicové strany zejména ODS nebo TOP 09. Zklamání nastalo už za doby vedení p. Klause, kdy jsem postupně začal ODS vnímat jako prospěchářskou stranu. Negativním vrcholem bylo vládnutí pana Topolánka a pana Dalíka a následně submisivního pana Nečase s paní Nagyovou. 

Aktuální Revue FORUM objednávejte zde, předplatné získáte ZDE

Miloslav Cváček na demonstraci

Jak jste hodnotil tyto informace o AB a jak pro vás byly relevantní:

– netransparentní způsob vzniku jeho bohatství

– předrevoluční minulost a spolupráce s StB

– souběh ohromného ekonomického vlivu s politickou funkcí

– nákup médií v době vstupu do politiky

Dokud jsem si nějaké informace nezjišťoval, vnímal jsem pana Babiše veskrze pozitivně, ale pak jsem názor změnil. Jeho zmanipulované ovládnutí AGROFERTU, kdy se stal „zadarmo“ z manažera majitelem, jeho minulost aktivního člena StB figurující ve 13 svazcích, kam se jistě náhodou nedostal, dále neustálé ovlivňování členů vlády, zejména ČSSD a státních institucí, např. České konsolidační agentury, a využívání systému klientelismu a asymetrie informací. Nákupy firem přes likvidace konkurentů nebo jejich řízených bankrotů, kdy dluhy zůstaly na státu atd. 

Následný nákup médií, která cíleně manipulují informace a pak vstupem do politiky dovršil svůj původní plán k ovládnutí českého státu, resp. byznysu s ním. Jeho podnikání založené na bezskrupulózní maximalizaci dotací, které tvoří klíčový faktor ziskovosti AGROFERTU, rozvoj modelu „kozel zahradníkem“ dosáhl vstupem do politiky zdvojnásobení dotací a posílení byznysu se státem, včetně jeho fixace (např. trvalé nařízení k přimíchávání biosložky 1. generace do paliv).

Co se pro vás stalo rozhodující ve chvíli, kdy jste AB a hnutí ANO přestal volit?

Pro mne bylo rozhodující detailní prostudování životního příběhu pana Babiše a jeho podnikatelského příběhu a následné arogantní a nekompetentní chování na funkci ministra financí a premiéra ČR, kdy jen trochu pozornému diváku neujde, že neustále hájí své podnikatelské zájmy.

Vrátil jste se ke straně, kterou jste volil dříve, volíte nyní úplně jinou, nebo byste dal přednost novému politickému subjektu?

Svůj další volební postoj zvážím, až se bude blížit den voleb. Ale určitě to bude nějaká demokratická pravicová strana. 

Jak hodnotíte období vlády Andreje Babiše a její dopad na etapu dějin České republiky?

Hodnotím velmi negativně, až skoro tragicky. Je to totální marasmus hodnot a podnikatelské etiky, preferování krátkodobého zisku a byznysu, a to je vše, bez hodnot, páteře a kultury. Navíc mi skutečně vadí, že v čele státu je komunistický prospěchář, estébák a bezskrupulózní oligarcha.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]