Bývalí členové ANO zakládají nové hnutí. To Babišovo je podle nich despotické

Jak to asi dopadne? (ČTK)

Jak to asi dopadne? | FOTO: ČTK

Hnutí PRO 2016, složené především z politiků, kteří se v regionech rozhodli odejít z hnutí ANO, čeká tuto sobotu v Brně ustavující sněm. Nový subjekt se podle zakladatelů zatím nechystá do celostátní politiky, v letošních podzimních krajských volbách chce ale kandidovat přinejmenším v Jihočeském kraji a soustředí se hlavně na komunální volby v roce 2018. Podle předsedy ANO a ministra financí Andreje Babiše jsou zakladatelé hnutí lidé, kteří se neprosadili na krajské kandidátky ANO.

Demokracie v ANO neexistuje

Všech 11 zástupců z celkem zhruba šedesátičlenného přípravného výboru, které lze považovat za zakladatele hnutí, jsou politici, kteří odešli během posledního roku z ANO. „Důvod je všude stejný, interně hnutí komunikuje poměrně despoticky, nejsou tam nastaveny demokratické principy, jak se původně mohlo zdát,“ řekla ČTK jedna ze zakladatelek, členka prachatického zastupitelstva Radka Paulová. V ANO podle ní neexistuje komunikace, jen nařízení.

[ctete-foto]61895[/ctete-foto]

Babiš připustil pochybení v některých regionech. „Já to samozřejmě nemůžu nějak paušalizovat. Nemůžu vyloučit, že je to chyba i některých našich kolegů, některých organizací nebo krajů,“ řekl. Stížnosti na nedemokratické postupy ale odmítl. „To je nesmysl. ANO funguje standardně, určitě nefungujeme nějak autokraticky,“ řekl ČTK. Šance nového hnutí nechtěl odhadovat, protože jeho členy nezná.

Babiš tvrdí, že jde o neúspěšné, kteří se snaží prosadit

Babiš v minulosti odchody členů označoval jako očistu od těch, kteří chtěli vládní hnutí využít jen jako výtah k moci. „Potom, jak jsme rozhodli o kandidátkách do krajů, tak ti, kteří se tam nedostali, se snaží nějak uplatnit v politice,“ uvedl. Situace ho nicméně mrzí. „Nemělo by se to stávat, snažíme se tomu vyvarovat. Ale pokud máte téměř 400 organizací a 3000 členů, takové věci jsou normální,“ dodal Babiš.

Eric Drooker

Členy PRO 2016 budou i lidé, kteří dosud v politice nepůsobili, uvedla Paulová. Společně chtějí prosazovat myšlenky, s nimiž podle nich ANO vzniklo, ale později se od nich odklonilo. „Vize, že je třeba podporovat malé a střední podnikatele či decentralizovat státní správu,“ řekla ČTK. Součástí programu bude také podpora rodiny, dodala.

Vzniknou tři krajské organizace

Na ustavujícím sněmu je nejprve v plánu návrh a volba členů, následně z nich bude vybráno předsednictvo a členové dalších orgánů. Debatovat by se pak mělo o programových vizích a cílech hnutí. Brzy by měly vzniknout jihočeská, jihomoravská a olomoucká krajská organizace. „Na těch to asi prozatím necháme. Minimálně v jižních Čechách půjdeme do krajských voleb,“ uvedla Paulová.

[ctete-foto]61911[/ctete-foto]

Cílem PRO 2016 zatím nejsou příští volby do Sněmovny. „My se formujeme jako celostátní hnutí, ale uvidíme. Pokud si dobře připravíme základy a budeme dobře zformovaní na komunální úrovni, potom je šance přemýšlet o celostátní politice,“ řekla Paulová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]