Bývalý guvernér ČNB Singer: Dopad války na Ukrajině na veřejné finance nebude tak dramatický

(ČTK)

FOTO: ČTK

Někdejší guvernér ČNB Miroslav Singer v rozhovoru pro Týdeník FORUM komentuje vysokou inflaci v České republice a zvyšování sazeb centrální bankou. Ekonomické sankce podle něj Rusko nepoloží na lopatky, ale není to tak, že ho nezasahují. Upozorňuje také na to, že vítězem této situace je obecně Čína.

Tuzemská inflace dosáhla v březnu 12,7%. Dovolil byste si říci, kam až vystoupá?
Pro všechny ekonomické otázky spojené minimálně s tímto rokem je rozhodující vývoj války na Ukrajině. Nejsem samozřejmě vojenský expert, takže vše mohu odhadovat pouze s nějakým podmíněným vývojem války a věcí kolem ní. Pokud tedy nedojde k dramatické změně sankcí, inflace bude stoupat ještě několik měsíců, protože se do ní stále plně neprojevilo zvýšení cen potravin či hnojiv. Podle mě by měla vzrůst k patnácti procentům a pravděpodobně tam chvíli zůstane. Pak se dá očekávat, že položky, jejichž cena se zvedla v minulém roce, začnou odhlodávat základ té inflace, takže začne klesat.

Existuje strop výše úrokových sazeb?
Úrokové sazby nemají žádné stropy. Na rozdíl třeba od Jiřího Rusnoka jsem skeptičtější k představě, že nominální veličiny jako úrokové sazby mají své přirozené hodnoty, či stropy. Svět centrálních bankéřů stejně jako svět ekonomů je rozdělen mezi ty, kteří hledají či nehledají přirozené nominální úrokové míry. My sice jako dlouhodobý fenomén debatujeme reálnou úrokovou sazbu vztažnou vůči poptávkově tažené inflaci, jenže, a tam se naopak určitě i s guvernérem shodneme, v tuhle chvíli musíme reagovat i na celkovou inflaci. Ale zpět k otázce, inflace nemá z principu žádný strop, a to samé platí pro úrokové sazby. Nicméně centrální banka nyní tvrdí, že sazby nebude zvedat už tak razantně, což mi připadá racionální.

Byl byste pro větší vy­užití měnového kurzu při krocení inflace? Ze zápisu z posledního jednání bankovní rady vyplývá, že pro to byl Vojtěch Benda a Jiří Rusnok.
Mně se z toho zápisu nezdá, že navrhovali, aby se stále posouval kurz, vůči kterému se intervenuje, když kurz koruny stejně spíše posiluje. Zdá se mi ale, že byli pro to, aby se úloha intervencí debatovala dál a podrobněji….

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.