Existují hned dva důvody, proč rozhovor s bývalým hradním kancléřem Ivo Mathém, který vychází v novém vydání Týdeníku FORUM, získává pozoruhodnou aktuálnost. Jednak ministerstvo vnitra a Národní bezpečnostní úřad v těchto dnech zahájily kontrolu v Kanceláři prezidenta republiky, reagující na skartaci tajné zprávy BIS o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích. A kromě toho se společně se zmíněnou kontrolou do hry vrací otázka, zda četli inkriminovanou zprávu Mynář s Nejedlým, ačkoli ani jeden z nich nemá bezpečnostní prověrku.
Interview se tématu Pražského hradu věnuje v obsáhlé pasáži. Bývalý kancléř vzpomíná na dobu, kdy v jeho režii probíhala výměna moci mezi Václavem Havlem a nově nastupujícím Václavem Klausem. Konstatuje, že „garnitury po nás už měly jiné vnímání prezidentského úřadu. Už za Klause byl jeho přístup mnohem autoritářštější … Zvedli si platy, aby z toho něco měli, ale hlavně, prezidentské pravomoci povýšili na samou hranu ústavy. Chtěli mluvit do všeho, často ani neznali zákony a některými věcmi pohrdali.“ Jedním dechem však dodává, že Pražský hrad skutečně brutálně dobyli až Zemanovi muži.
Vedoucí kanceláře prezidenta Václava Havla na Pražském hradě působil v letech 1999-2003 a má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. V rozhovoru potvrdil, že za něj měli všichni ředitelé odborů prověrku na přísně tajné. „… o sobě nemluvím, to byla samozřejmost. Přece jako kancléř řídíte lidi, kteří tu prověrku mají, musíte znát jejich agendu, vědět, za co jim vyplácíte odměny. Jste zasvěcený úplně do všeho: jak funguje tajná spisovna, kudy putují po kanceláři zprávy v tom největším utajení.“
Samostatnou kapitolou jsou skartace, kdy Mathé se znalostí pravidel úřadu čte mediální výstupy z Hradu naprosto zřetelně: „Je úplně jasné, jak se tam momentálně se spisy, klasifikovanými jako důvěrné a výš, stýkají lidi, kteří k tomu nemají oprávnění. Konečně, Mynář se i podřekl, když v souvislosti s Vrběticemi mluvil o věcech, o nichž nemohl tušit. … Žádný materiál omylem skartovat nelze, to je vyloučené, jsou čísla jednací, spisová služba je elektronická, všechno se navíc musí konat s podpisem někoho oprávněného.“
To, že stav naprosté anarchie panuje na Pražském hradě mnoho let, bývalý kancléř nechápe. Na vině je podle něj bývalá vláda, která měla ze zákona nabito, ale nekonala. „Vláda by měla říct, takhle to dál nejde, máte tam systém, který podle Národního bezpečnostního úřadu nefunguje. Dochází vám tam k neautorizovaným kontaktům, a pokud nesjednáte nápravu, snížíme vám rozpočet. Mimochodem, pokuty za nedodržování systémových pravidel jsou vysoké, jdou do milionů.“