Bývalý ministr za ANO Dan Ťok míří do dozorčí rady polostátní firmy ČEZ. Má stále blízko k Babišovi i Zemanovi

Bývalý ministr dopravy Dan Ťok (ANO)
 (ČTK)

Bývalý ministr dopravy Dan Ťok (ANO) | FOTO: ČTK

Místo v dozorčí radě energetické společnosti ČEZ by mohl dostat exministr dopravy za ANO Dan Ťok. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Vyplývá to z informací o nominacích do řídicích a dozorčích firem s majetkovou účastí státu na webu ministerstva financí. Právě prostřednictvím tohoto resortu stát vlastní 70 procent akcií ČEZu.

Hlasování na valné hromadě proběhne v pondělí 28. června. Na něm se rozhodne, zda skutečně nastane změna v dozorčí radě společnosti ČEZ. Dvanáctičlenná dozorčí rada má pravomoc volit a odvolávat členy představenstva firmy. Je rozdělená na dvě části – osm členů má v této radě stát, čtyři členové jsou zástupci zaměstnanců.

Ťok se stal na konci března 2021 členem správní rady státní Správy železnic. Jako potenciálního kandidáta v dozorčí radě ČEZu jej měl schválit i vládní nominační výbor. „Na vládním výboru jsem byl projednán,“ sdělil Seznam Zprávám s tím, že je prozatím pouze v roli uchazeče.

Eric Drooker

„V minulosti se hovořilo i o jeho ambicích v oblasti diplomacie, žádný post na ambasádě ale nezískal. V předchozích týdnech se zase objevily spekulace, že by se mohl ucházet o post nového ředitele Letiště Praha po končícím Václavu Řehořovi,“ napsaly v pátek Seznam Zprávy. Ťok sdělil, že se o Řehořovu pozici neuchází a do výběrového řízení se nepřihlásil.

Blízký člověk Babiše i Zemana

Dan Ťok v období od roku 2017 do dubna 2019 působil na postu ministra dopravy. Veřejně tehdy oznámil do médií, že z funkce šéfa resortu odstoupí. Uvedl, že nad tímto rozhodnutím přemýšlel už zhruba rok – demisi podal v lednu 2019, tu však zamítl premiér Andrej Babiš.

Exministr je i přes svou někdejší rezignaci stále považován za blízkého člověka premiéra Babiše. Blízký vztah má i k prezidentu Miloši Zemanovi. Během své pracovní kariéry působil také například jako generální ředitel stavební firmy Skanska nebo generální ředitel české a slovenské pobočky společnosti Alstom.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články